Спецпроект

В Бахчисараї готують екскурсію по вечірньому Ханському палацу

З 20 червня Бахчисарайський історико-культурний заповідник пропонує нову тематичну екскурсію по вечірньому Ханському палацу - "Бахчисарай. Історія поруч".

Про це пише prostir.museum.

Під час півторагодинної екскурсії відвідувачам запропонують чашку ароматної кави, вони відвідають найпотаємніші куточки палацу, дізнаються, чому так популярна була на Сході система закритих двориків, чому палац отримав назву "Бахчисарай". Гостей чекає захоплююча розповідь про династію Гераїв, про ханів-будівельників палацу, про жительок гарему, про їх захоплення, заняття, про виховання дітей, про традиції та звичаї кримських татар.

Розповідь буде супроводжуватися інсталяціями професійних артистів з ансамблю "Кирим". Гостей познайомлять з традиційною культурою кримських татар: пісні і танці, читання старовинної поезії - ханських газелей, звуки народних мелодій виконаних на старовинних народних інструментах - будуть супроводжувати їх у подорожі по палацу.

Цей проект брав участь у Республіканському конкурсі "Екскурсійна мозаїка Криму", проведеному Міністерством та курортів і туризму АРК в рамках II Міжнародної виставки туристичних маршрутів і екскурсійних програм по Криму "Нове обличчя стародавнього курорту". За підсумками конкурсу вечірня екскурсія по Ханському палацу "Бахчисарай. Історія поруч "стала переможцем у номінації  "Краща тематична екскурсія".

Теми

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.