Спецпроект

Виставку-дослідження несмаку відкрили у Гамбурзі. ФОТО

У Гамбурзькому музеї мистецтва і ремесел відкрили виставку "Підступні речі: Енциклопедія несмаку", яка раніше експонувалася в берлінському Музеї речей.

Про це пише prostir.museum.

В основі проекту лежить класифікація німецького історика мистецтва Густава Пацаурека. У 1909 році, будучи директором штутгартского Музею прикладних мистецтв, він відкрив "Відділ помилок смаку", в якому представив власне зібрання злочинів проти гарного смаку, що складалося з 900 експонатів.

Майже 60 з них увійшли до нинішьої виставки, яку куратори доповнили сучасними предметами, ускладнивши і розширивши класифікацію Пацаурека.

Так, наприклад, тарілка початку століття із зображенням маршала Гінденбурга і настільний годинник з фігурками козлів потрапляють у рубрику "Мисливський і патріотичний кітч", а сучасний внесок у колекцію складають настінний годинник з портретом Саддама Хусейна, кеди із зображенням Барака Обами, сільничка у вигляді персонажа картини Мунка "Крик" та інші.

Експонати виставки несмаку

Виставку, яка триватиме до 15 вересня, супроводжує інтерактивний атракціон: кожен прибічник гарного смаку може прийти до музею із подібним "шедевром" і викинути його в символічну урну.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.