Спецпроект

Авіаційний музей в Чехії запрошує на новосілля

Час, який пасажирам доводиться коротати в Пардубицькому аеропорту в Чехії, вони зможуть незабаром використовувати і для відвідування Авіаційного музею.

Про це повідомляє radio.cz.

Авіаційний музей ім. Яна Кашпаров, який нині розташовується біля підніжжя Кунетицької гори приблизно в десяти кілометрах від Пардубіц, переселиться в аеропорт. У музейні експозиції входять і унікальні копії аеропланів з часів зародження авіатики.

Найбільші експонати - Blériot і літак, сконструйований американськими братами Райт, і апарати періоду життя піонера чеської авіації і уродженця Пардубіц Яна Кашпаров.

Через те, що область по сусідству з Кунетицькою горою використовується переважно для активного відпочинку, для занять спортом у вільний час, керівники музею вирішили, що доцільніше було б перенести колекції музею на територію Пардубицького аеропорту, який має статус громадського міжнародного, де великий пасажиропотік. 

Відкриття музею в старому ангарі неподалік від Пардубицького аеропорту планується на початку вересня після проведення різних авіазаходів, які ще проходять в серпні в Авіаційному музеї за старою адресою.

Теми

Валєр Бондар. Харківський літмузей. Середовище дев'яностих

Валєр Бондарь – «гуру і навчитель» Сергія Жадана, митець, який об'єднував творчу еліту не тільки в Харкові. Саме у майстерні Бондаря в ЛітМузеї виникло українське середовище неформалів ранніх 1990-х. Його рукою з кінця вісімдесятих – початку дев’яностих карбувалась в харківському просторі графіка перших кроків боротьби за самостійну, стильну і самодостатню Україну. І у дев’яності довкола Бондаря в Харківському ЛітМузеї сформувалося вільне від радянських кліше і провінційних комплексів мистецьке середовище

«…з крісом у руках, з пером чи живим словом» спадщина Євгена Побігущого

За життя Є. Побігущого-Рена його дописи в еміграційній пресі, передмови до окремих військознавчих студій, відгуки й рецензії на видання українською й чужими мовами, спогади, завуальовані псевдом «Євген Беркут», а виступи і вибрані доповіді – й поготів, ніколи не були зібрані під однією обкладинкою. З огляду на це у рік 120-ліття Є. Побігущого-Рена настав найвищий час подати сучасному українському читачеві його вибрані публікації, рукописи, виступи і листування.

Сталінська "боротьба з бандитизмом". Раунд перший: 1944

Нищівної поразки в бою з бригадою УПА-Північ "Помста Базару" зазнав підрозділ 1-го батальйону 220-го прикордонного полку НКВД. Підрозділ був оточений, розчленований на кілька груп і майже в повному складі знищений. Бій стався в річницю страти ЧК учасників Другого зимового походу Армії УНР у 1921 році під с. Базар. Так бригада УПА символічно відплатила чекістам за смерть українських вояків.

Український патріот й авантюрист Джейкоб Макогін – князь Леон Богун Мазепа Розумовський

Він видавав себе за відставного полковника Корпусу морської піхоти США і нащадка українського гетьмана Кирила Розумовського, купував вілли і квартири в Італії та Швейцарії, на власному автомобілі разом із ефектною і заможною дружиною-американкою об’їздив пів Європи, багато жертвував на підтримку українського національно-визвольного руху і привернення уваги в світі до українського питання. При цьому культивував ореол загадковості і таємничості навколо своєї персони серед оточення, через що його нерідко вважали чи то американським, чи то англійським, чи якимось іншим шпигуном.