АНОНС: лекція "Українське питання в Російській імперії"

Книгарня "Є" та видавництво "Laurus" запрошують на відкриту дискусію "Українське питання в Російській імперії", що відбудеться 23 серпня.

Під час дискусії обговорюватимуться такі питання:

– 150-річчя Валуєвського циркуляра: сучасні дебати в Україні;
– "Українське питання" в імперії Романових ХІХ – початку ХХ ст.: сучасний стан досліджень;
– Як "українець" переміг "малороса".

Учасники:

Алєксєй Міллєр — доктор історичних, провідний науковий співробітник ІНІСН РАН, професор Центрально-Європейского університету (Будапешт) и РДГУ (Москва). Автор та редактор низки книг з історії націоналізму в Російській імперії, особливо на її західних територіях: "Імперія Романових і націоналізм" (2006), "Західні окраїни Російської імперії" (2006), "Поняття про Росію: до історичної семантики імперського періоду" (2012). Викладав історію імперій і націоналізму в МДУ, РДГУ, ЦЄУ, Варшавському університеті, Києво-Могилянській академії, Манчестерському університеті.

Олексій Толочко – доктор історичних наук, член-кореспондент НАУ, завідуючий Центром досліджень історії Київської Русі Інституту історії України НАНУ. Викладав історію Східної Європи в Києво-Могилянській академії, Гарвардському університеті, Центрально-Європейському університеті.

Георгій Касьянов – доктор історичних наук, професор, завідувач відділу новітньої історії та політики Інституту історії України Національної Академії наук України. Дослідник історії України ХІХ–ХХ ст. Професор кафедри історії Києво-Могилянської академії.

Час і місце заходу: 23 серпня, 18:00. Київ, книгарня "Є" на вул. Лисенка, 3 (метро "Золоті Ворота")

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.