Посол України в Польщі зустрівся з польським МЗС із приводу закону про ІНП

Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович учора зустрівся з Послом України в Польщі Андрієм Дещицею. Під час зустрічі вони обговорили поправки до Закону про Інститут національної пам’яті Республіки Польща.

Український дипломат висловив глибоку стурбованість з приводу можливості кримінального переслідування за заперечення "злочинів українських націоналістів". Про це пише портал POLUKR.net

"Ми категорично проти, щоб узагальнювати весь український народ. І взагалі незрозуміле трактування не тільки для нас, а й для багатьох депутатів польського Сейму і Сенату, що таке український націоналізм, чому визначено такі часові рамки 1920—1950-х років. Тому, якщо говорити про цей закон, то він має певні погрішності.

Але взагалі такий підхід до трактування історії, підхід до бажання знати правду історичну в спосіб заборонити говорити про цю правду або навіть заборонити говорти про цю правду, або навіть нести кримінальну відповідальність за це — не вписується в нормальні відносини",  — сказав Дещиця в коментарі для "5 каналу".

Як інформує видання, заплановано провести подальші польсько-українські переговори на рівні віце-прем’єр-міністрів. У середині лютого віце-прем’єр польського уряду Пйотр Глінський зустрінеться зі своїм колегою з України Павлом Розенком. Цей візит був запланованим раніше, однак тепер основною його темою буде саме внесення змін до закону про Інститут національної пам’яті Польщі.

Також під час цієї зустрічі мають намір обговорити ще одну важливу тему — можливість відновлення ексгумаційних робіт поляків в Україні. Як зазначив Чапутович, цей діалог необхідний через непросту історію. Коли ж у нього запитали, чи може ухвалений закон про ІНП Польщі знизити аргументи щодо відновлення ексгумації, він сказав: "Подивимося. Сподіваюся, що ні".

Міністр закордонних справ Чапутович додав, що Польща завжди підтримуватиме цілісність України і її проєвропейські прагнення, і тому він має сподівання, що ухвалений закон не буде негативно впливати на відносини між країнами.

Павло Розенко повідомив, що перед зустріччю з Глінським проведе консультації з дипломатичним корпусом і Президентом України.

До слова, у вчорашньому інтерв’ю "5 каналу", говорячи про ухвалений закон, віце-прем’єр-міністр України зауважив: попри те, що різні політичні сили намагаються постійно відкинути в минуле стосунки України та Польщі, в українсько-польському діалозі значно більше тем, які об’єднують і стосуються сьогодення і майбутнього двох держав.

Віце-прем’єр додав, що українська сторона завжди демонструвала відкритість своєї політики щодо Польщі. І наголосив: "Ми ніколи жодним чином не дозволяли собі втручатися у внутрішню політику Польщі, вказувати куди рухатися і що робити. Ми поводилися максимально коректно в цій ситуації, розуміючи, що Польща – наш історичний союзник, одна з перших держав, яка визнала нашу незалежність у 1991 році і сьогодні є послідовно підтримує Україну у війні з Росією".

"Коло наших дискусій є дуже широким і ми не хотіли б "зациклюватися" лише на питаннях минулого. Зі свого боку, наші колеги і друзі повинні зрозуміти, що історію України у Москві колись вже писали, тому зараз історію України ми будемо писати в Києві, українці самі здатні розібратися з приємними і неприємними моментами і формувати свою історичну правду", — додав Розенко.

Як повідомлялося, 26 січня Сейм Польщі ухвалив запропонований рухом Kukiz'15 законопроект про заборону пропаганди так званої "бандерівської ідеології".

Українське МЗС заявило про свою глибоку стурбованість ухваленням цього законопроекту. Із різкою критикою законопроекту виступили ізраїльські дипломати й політики.

Вночі з 31 січня на 1 лютого Сенат Польщі ухвалив законопроект. Напередодні нічного голосування Державний департамент США оприлюднив заяву, в якій висловив побоювання, що зміни до закону про ІНП можуть підірвати свободу слова і свободу академічних дискусій.

Президент Чечні Рамзан Кадиров схвально прокоментував  зміни у польському законодавстві. Але вважає, що цих змін не досить.

Наразі проект закону ще не підписаний президентом Польщі Анджеєм Дудою.

Європейська орієнтація Симона Петлюри

Долаючи навалу збройних сил Російської Федерації, українське суспільство одночасно розгорнуло масштабну роботу по знищенню «русского мира» в найменуваннях міст, площ, вулиць. Та не слід забувати, що Росія не тільки нав’язувала нам свої цінності, у тому числі в топоніміці, але й деформувала національну пам’ять українського народу. Особливо багато грязюки наліплено на постать публіциста, державотворця, воєначальника, мислителя Симона Петлюри

Сюргюн. Мама думала, що нас везуть на розстріл

Уявіть себе на їх місці. У ваш дім на світанку вриваються озброєні люди, солдати. Дають 15 хвилин на збори. Відвозять на найближчу станцію. І додому ви зможете повернутися лише через 50 років.

Український вояк, який врятував десятки євреїв

Круглий сирота з Лемківщини. У 17 років, неповнолітнім, пішов воювати за Україну в складі Українських Січових Стрільців. Здобув дві вищі освіти в Празі. Став успішним бізнесменом в міжвоєнній Галичині. Для врятування євреїв створив окремий бізнес і рятував їх у промисловому масштабі. За що був, врешті решт, покараний нацистами. З Німеччини до США, його – вже немічного – витягнули вдячні євреї. Звати його Олекса Кривов'яза. Латинкою прізвище писав, як Krywowiaza

Авіація працює по «своїм», або Мулінська катастрофа 1945 року

У свідомості багатьох російських дослідників, радянсько-японська кампанія постає майже ідеальною. Мемуари, література, вікіпедія та військова хроніка повністю підтверджує це, даючи однобоку модель сприйняття минулих подій. Успіхи відомі – 700 кілометровий бліцкриг 6 танкової армії через Хінган, захоплення в полон 600 тис. угруповання Квантунської армії, мінімальні втрати, та прорив сучасної прикордонної фортифікаційної системи оборони японських військ. Але навіть і тут, можна знайти «підводне каміння», у вигляді фактів, що свідомо приховувалися роками. До таких подій відносяться і інцидент 16 серпня 1945 року, коли радянські впс розбомбили власні війська які дислокувалися біля міста Мулін