Спецпроект

В американському штаті Міннесота визначили День пам'яті Голодомору. ДОКУМЕНТ

Мер міста Сент-Пол, штат Міннесота, США проголосив 28 жовтня 2018 року Днем вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду.

Текст прокламації опублікував Український інститут національної пам'яті на своїй сторінці у "Фейсбсуці".

У документі йдеться про те, що  тоталітарний режим Йосип Сталін учинив акт геноциду українського народу за допомогою штучно створеного голоду, що призвело до смерті до 10 мільйонів осіб.

Голодомор був свідомо задуманий радянським режимом, щоб покарати українців за їх опір його економічному, політичному та соціальному тискові.

 

"Історична правда" публікує переклад повного тексту прокламації:

Оскільки 85 років тому радянський вождь Йосип Сталін та його тоталітарний режим учинив акт геноциду за допомогою штучно створеного голоду, конфіскації землі, зерна та худоби в українського народу, що призвело до смерті до 10 мільйонів невинних чоловіків, жінок і дітей; та

Оскільки цей геноцид, відомий у світі як Голодомор, що означає "Убивство голодом", був свідомо задуманий радянським режимом, щоб покарати волелюбних українців за їх опір його економічному, політичному та соціальному тискові; та

Оскільки під час піку Голодомору в 1933 році українців помирало 25 тисяч щодня, причому біля третини його жертв були діти до 10 років; та

Оскільки в той час, як радянська влада продовжувала експортувати український хліб за кордон, українських селян у "житниці Європі" цілеспрямовано доводили до повільної та болісної смерті голодом; та

Оскільки в архівах КГБ задокументовано дії та наміри радянського режиму знищити національну ідентичність України за допомогою депортацій та розстрілів українських інтелектуалів, релігійних та культурних діячів та багатьох інших, хто наважувався говорити про голод або критикувати радянську владу публічно; та

Оскільки під всесвітнім гаслом "Україна пам’ятає – світ визнає" Голодомор має бути офіційно визнаний світом як злочин проти людяності, щоб запобігти подбіним геноцидам у майбутньому,

На цій підставі я, Мелвін Мартер, мер міста Сент-Пол, цим проголошую неділю, 28 жовтня 2018 року Днем пам’яті українського геноциду.

Нагадаємо, після спільних звернень українських дипломатів та представників української дісапорти в США 16 жовтня губернатор штату Міннесота Марк Дейтон видав схожу прокламацію, яка встановила 28 жовтня 2018 року Днем ушанування пам'яті Голодомору. 

21 жовтня в канадському місті Торонто офіційно відкрили меморіал жертвам Голодомору.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.