МОН перегляне підручники з історії України через позов ексрегіонала Портнова

Окружний адміністративний суд Києва зобов'язав Міністерство освіти та науки переглянути підручник з історії України щодо висвітлення подій Революції Гідності. Позов подав заступник керівника адміністрації президента часів Януковича Андрій Портнов.

У реєстрі судових рішень від 21 січня вказано, що у березні 2020 року Портнов звернувся до МОН із вимогою переглянути вісім підручників з історії України для 5-11 класів. Однак у міністерстві вимоги колишнього регіонала визнали безпідставними і такими, що "жодним чином не зачіпає права, свободи та інтереси позивача".

 

Після цього Портнов звернувся до суду. На його думку, у підручниках, виданих у 2018 та 2019 роках, історія викладається "однобічно, з вигадуванням фактів", а також "містить ознаки спотворення інформації та подій, що мали місце у період 2013-2014 років, маніпулювання фактами та оцінками подій цього періоду".

Зокрема, Портнов вважає, що вбивства мітингувальників правоохоронцями під Революції Гідності не є доведеними, оскільки у Єдиному державному реєстрі судових рішень немає обвинувальних вироків про те, що працівники "Беркуту" визнані винними у вбивстві 22 січня 2014 року активістів Євромайдану.


У позові колишнього регіонала йдеться про такі підручники:

Історія: Україна і світ: (інтегр.курс, рівень стандарту): підруч.для 11-го кл. закл. заг. серед. освіти / Мар`ян Мудрий, Олена Аркуша. - Київ: Генеза, 2019. - 304 с. :іл., карти.;

Історія України. Рівень стандарту: підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / Г.М. Хлібовська, О.В. Намук, М.Є. Крижановська, І.Б. Гирич, І.О. Бурнейко. - Тернопіль: Астон, 2019. - 256с.: іл.;

Історія України (профільний рівень): підруч. для 11 кл. закл. загал, серед. освіти / О.В. Гісем , О.О. Мартинюк. - Харків: Вид-во "Ранок", 2019. - 256 с. : іл.;

Історія України (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. загал, серед. освіти / О.В. Гісем, О.О. Мартинюк. - Харків : Вид-во "Ранок", 2019. - 288 с. : іл.;

Історія України (профільний рівень): підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / B.C. Власов, C.B. Кульчицький. - Київ : Літера ЛТД, 2019. - 288 с.;

Історія України (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. загальн. середи, освіти / Олексій Струкевич, Степан Дровозюк, - Київ, Грамота, 2019. - 240 с.: іл.;

Історія України (рівень стандарту): підручник для 11 кл. закл. загальн. серед, освіти / Н.М. Сорочинська, О.О. Гісем. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2019. - 240 с.: іл.;

Вступ до історії: підруч. для 5 кл. закладів загальної середньої освіти / І.Я. Щупак, І.О. Піскарьова, О.В. Бурлака. - К.: УОВЦ "Оріон", 2018.- 192 с.: іл.


Суд постановив скасувати гриф "Рекомендовано" для цих підручників. А також зобов'язав Міносвіти переглянути інші навчальні підручники та посібники, які затверджені або рекомендовані для використання у навчальному процесі і містять опис подій 2013-2014 років, зокрема Революції Гідності, на предмет подання повної, достовірної та об'єктивної інформації.

Крім того, МОН має сплатити судові витрати у розмірі 1 681,60 грн.

Рішення суду набере чинності, якщо жодна зі сторін не звернеться з апеляцією.


Нагадуємо, під час президентства Віктора Януковича Портнов був заступником глави Адміністрації Президента, брав участь у написанні "диктаторських законів". Після Революції гідності Портнов покинув Україну і оселився у Відні. Колишній регіонал повернувся в Україну у травні 2019-го.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.