Архів СБУ разом з чеським партнерами оприлюднили онлайн документи про репресії

Це цифрові копії архівних документів з «архівів КҐБ» про початок репресій проти чеської громади в СССР. 90 років тому (14 червня 1931 р.) у Харкові репресували 21-го чеського вчителя.

Про це "Історичній правді" повідомили в Архіві СБУ.

 

14 червня виповнилося рівно 90 років від дня завершення т.зв. "процесу чеських вчителів" в Радянській Україні. Він проходив з 12 по 14 червня 1931 року перед представниками Верховного суду СРСР в будівлі ОҐПУ у Харкові.

У ході цього процесу, на той час – найбільшої сфабрикованої справи проти представників чеської національної меншини в Радянському Союзі, – було засуджено 21 особу. Крім того, були прийняті позасудові рішення про позбавлення волі інших 16 чеських вчителів, селян і робітників, заарештованих в 1930—1931 роках.

Інші представники чеської нацменшини, які мали відношення до репресованих, також були засуджені в ході наступних процесів, пов'язаних з "учительським".

З нагоди цієї річниці Інститут досліджень тоталітарних режимів (ІДТР) опублікував онлайн обширну колекцію документів, що стосується усього процесу. Архівні документи були оцифровані в Галузевому державному архіві Службибезпеки України (ГДА СБУ) у рамках проєкту "Чехословаки в ГУЛАГу – документування політичних репресій в СРСР".

"Метою процесу була, напевно, ліквідація контактів чеської нацменшини в Радянському Союзі з батьківщиною, примушення її до повної совєтизації та спроба, таким чином, примушення чехословацького уряду до дипломатичного визнання СРСР", – пояснює керівник дослідницького проєкту Чехословаки в ГУЛАГу історик ІДТР Адам Граділек, який тривалий час займається темою політичних репресій.

Серед опублікованих архівних документів є слідчі справи окремих осіб, стенограми судового процесу, методична брошура, складена ОҐПУ на підставі процесу, документація по реабілітації жертв у середині 1960-х років, а також конфісковані документи, листи, посвідчення особи і фотографії засуджених осіб.

"Всього тут понад десять тисяч сторінок документів радянської служби державної безпеки, що стосуються вигаданої "шпіонажно-диверсійної контрреволюційної організації чеського генерального штабу" і пов'язаних з нею справ, які зберігаються в київському центральному архіві Служби безпеки України", – додає співавтор проекту, історик з ІДТР Ян Дворжак.

Опубліковані документи є лише малою частиною з безлічі слідчих справ, вже оцифрованих в архівах СБУ, які отримали в своє розпорядження чеські історики.

"За останні декілька років, у рамках спільних з Інститутом досліджень тоталітарних режимів зусиль, вдалося виявити й оцифрувати тисячі слідчих справ радянської держбезпеки, що стосуються совєтизації Закарпатської України, біженців від нацизму або осіб, примусово вивезених з Чехословаччини до СРСР після 1945 року.

Публікація документів процесу проти чеських учителів сприятиме не лише вшануванню пам'яті жертв репресій, але і випробуванню можливостей презентації документів", – впевнений директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Андрій Когут.

Даний комплект документів став першим з публікованих матеріалів у тестовій версії Цифрового архіву документів НКВД/КҐБ, що стосуються чехословацькоїісторії, який ІДТР створює у співпраці з Західночеським університетом у Пльзені за грантової підтримки Міністерства культури Чеської Республіки.

"У рамках проекту ми створюємо програмні інструменти, які переводять оцифровані російсько-, україно- та чеськомовні документи у форму електронного тексту, а потім зберігають їх у спеціально створену базу даних. Вона дозволяє інтерактивний пошук слів або коротких виразів.

Пілотну версію бази даних, яка поки що містить саме документацію процесу проти чеських вчителів на Україні, можна випробувати вже зараз. Наступні корективи в роботі пошукової системи ми проведемо на підставі пропозицій, отриманих в рамках пілотного тестування. Цифровий архів має бути повністю готовий до роботи до кінця наступного року", – повідомляє Ян Швец з Кафедри кібернетики Західночеського університету в Пльзені.

«…з крісом у руках, з пером чи живим словом» спадщина Євгена Побігущого

За життя Є. Побігущого-Рена його дописи в еміграційній пресі, передмови до окремих військознавчих студій, відгуки й рецензії на видання українською й чужими мовами, спогади, завуальовані псевдом «Євген Беркут», а виступи і вибрані доповіді – й поготів, ніколи не були зібрані під однією обкладинкою. З огляду на це у рік 120-ліття Є. Побігущого-Рена настав найвищий час подати сучасному українському читачеві його вибрані публікації, рукописи, виступи і листування.

Сталінська "боротьба з бандитизмом". Раунд перший: 1944

Нищівної поразки в бою з бригадою УПА-Північ "Помста Базару" зазнав підрозділ 1-го батальйону 220-го прикордонного полку НКВД. Підрозділ був оточений, розчленований на кілька груп і майже в повному складі знищений. Бій стався в річницю страти ЧК учасників Другого зимового походу Армії УНР у 1921 році під с. Базар. Так бригада УПА символічно відплатила чекістам за смерть українських вояків.

Український патріот й авантюрист Джейкоб Макогін – князь Леон Богун Мазепа Розумовський

Він видавав себе за відставного полковника Корпусу морської піхоти США і нащадка українського гетьмана Кирила Розумовського, купував вілли і квартири в Італії та Швейцарії, на власному автомобілі разом із ефектною і заможною дружиною-американкою об’їздив пів Європи, багато жертвував на підтримку українського національно-визвольного руху і привернення уваги в світі до українського питання. При цьому культивував ореол загадковості і таємничості навколо своєї персони серед оточення, через що його нерідко вважали чи то американським, чи то англійським, чи якимось іншим шпигуном.

Харківська епопея Павла Шандрука

Постать українського військового, генерал-хорунжого армії УНР Павла Шандрука доволі відома. Герой Української революції та вересневої кампанії 1939 року. Генерал-полковник в еміграції та командувач Української Національної Армії. У 1965 році польський еміграційний уряд нагородив Шандрука вищим військовим відзначенням – срібним орденом "Віртуті Мілітарі". Перелік звитяг цієї непересічної постаті можна ще довго продовжувати. Та чи все нам відомо про його ранню біографію? У пропонованому Вам матеріалі розповідається про харківський період та службу в поліції, ймовірно, того самого Павла Шандрука.