У “Софії Київській” знайшли рідкісний енколпіон ХІІІ століття

Під завершення археологічного сезону у Національному заповіднику Софія Київська дослідники розкопали енколпіон (хрест-релікварій), ймовірно, з першої половини ХІІІ століття.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив археолог, керівник розкопок Тимур Бобровський, передає Локальна історія.

 

Автором знахідки є науковий співробітник В'ячеслав Гайдук.

"Ми ще у процесі розкопок, але сезон потроху добігає кінця. Розкопи завжди на останнє балують чимось надзвичайним археологів, які старанно працювали та шанобливо ставилися до давнини", – прокоментував знахідку Бобровський.

Хрест виконаний із бронзи. За словами Тимура Брбровського, це ледь не перший цілий енколпіон з території Софії Київської за усі десятиліття її досліджень. Однак, у коментарях до посту археолог зазначив, що невідомо, якому святому присвячували релікварій, бо знахідка була порожньою.

Водночас старший науковий співробітник заповідник Володимир Ставицький припустив, що знахідка може датуватися у межах першої половини ХІІІ століття.

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.

Світоглядні орієнтири ОУН: приклад Ярослава Стецька

Історик Микола Гаєвой загинув на війні 27 серпня 2024 року. Він навчався в аспірантурі УКУ з історії. Для своєї дисертації обрав політичну біографію Ярослава Стецька. Фрагмент наукової роботи Микола надсилав редакції "Історичної правди". Публікуємо текст Миколи Гаєвого у пам'ять про полеглого Героя.