АНОНС: Відкриття виставки "Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності"

20 травня у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відбудеться відкриття виставки "Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності" .

"Позивний "Кобзар". В обороні ідентичності" — міжмузейний проєкт у Львові, який презентує Національний музей Революції Гідності.

Проєкт розглядає, як Тарас Шевченко "говорить" до нас у XX–XXI столітях: через образ, слово, інтонацію часу. Як його "позивний" – сигнал крізь століття – знову набуває сили в момент національного випробування. Його слова та образи залишаються потужним "позивним" для національної мобілізації — від визвольних рухів до Майдану і сьогоднішньої війни.

Виставка показує еволюцію образу Тараса Шевченка — від поета в кожусі до учасника боротьби й культурного побратима сучасних українців. Вона закликає глядача замислитись: ким є Шевченко сьогодні? Що в його словах актуальне зараз? І чому він і сьогодні надихає на перемогу?

На виставці ви побачите понад сотню експонатів: скульптури, картини, медалі, книжки, поштові листівки, архівні справи, світлини та плакати різного часу.

Організатори: Національний музей Революції Гідності, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Партнери: Національний музей Тараса Шевченка, Львівський історичний музей, Музей шістдесятництва (філія Музею історії міста Києва), - Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Державна архівна служба України, Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва, - Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, Центральний державний архів громадських об'єднань та україніки, Галузевий державний архів СБУ, ДП "Національний центр Олександра Довженка", БО "Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького", Галерея Vakulenko Art Consulting.

Коли: 20 травня о 16:00

Де: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20)

Вхід в день відкриття вільний.

Виставка триватиме до 29 червня 2025 року.

 

Міф про "віроломний напад". Документи з архіву СБУ

"Прибулі у прикордонну смугу німецькі солдати [...] розповсюджують чутки, що командування німецької армії має намір захопити Західну Україну [...]. Виступ німецьких військ проти Радянського Союзу має відбутися після закінчення дощів, як тільки встановиться погода"

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.