АНОНС: Лекція Володимира Бірчака "День пам'яті та перемоги над нацизмом, День Героїв. Український вимір травневих свят".

У місті Городок на Львівщині відбудеться відкрита лекція історика і військовослужбовця Володимира Бірчака "День пам'яті та перемоги над нацизмом, День Героїв. Український вимір травневих свят".

Україна, починаючи із 2014-го року, відходить від радянських та російських традицій святкування 9 травня, як Дня перемоги. Для нас це День пам'яті та примирення – і цей день ми відзначаємо із усім цивілізованим світом 8 травня.

Для українців Друга світова принесла дуже багато лиха і страждань. Ми боролися не лише у Червоній армії з нацистами, але й в УПА та арміях союзників – і спільними зусиллями побороли ворога. У тій війні ми втратили близько 10 мільйонів населення, як цивільних та і військових, тому ми не святкуємо, а пам'ятаємо.

У травні українці згадують усіх своїх полеглих героїв, зокрема як Миколу Міхновського, Симона Петлюру та Євгена Коновальця, котрі загинули у травні, так і всіх відомих і невідомих синів і дочок України, котрі загинули за самостійну і соборну Україну. Це свято не є новим, воно має більш як півстолітню історію – це День Героїв.

Володимир Бірчак – офіцер 13-ї бригади НГУ "Хартія", історик, архівіст, співавтор та співупорядник 18 книжок, брошур та збірників документів про українських визвольний рух та репресії совєтської влади проти українського народу.

Організатори події: 13 Бригада Національної гвардії України "Хартія", Хартія-Хаб "Апостольська Чота"

Коли: 22 травня, четвер, 17:00

Де: Львівська область, м. Городок, вул.Коцюбинського, 5 (приміщення ГО "Апостольська чота")

Вхід вільний.

 

Міф про "віроломний напад". Документи з архіву СБУ

"Прибулі у прикордонну смугу німецькі солдати [...] розповсюджують чутки, що командування німецької армії має намір захопити Західну Україну [...]. Виступ німецьких військ проти Радянського Союзу має відбутися після закінчення дощів, як тільки встановиться погода"

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.