Спецпроект

В Сербії знайшли знаряддя праці - схоже, найдавніші у світі

У Сербії виявлено мідні знаряддя праці, вік яких оцінюється в 7,5 тис. років. Якщо це сенсаційне відкриття буде визнано світовим науковим співтовариством, початок використання людиною металу доведеться відсовувати в глиб часів.

Сокири, молоти, гачки і голки були знайдені в Плочнику, що в 200 км на південь від Белграда. Вони на 800 років старші за найдавніші мідні вироби, повідомляє Gazeta.ua з посиланням на Компьюленту.

Неподалік - в районі сучасних мідних шахт в Майданпеку і Борі - були знайдені примітивні плавильні печі. Можливо, мідний вік починався саме тут.

Поселення існувало приблизно вісім століть. Потім, десь 70 століть тому, воно було спалене. Його невідомі жителі втекли в невідомому напрямку. Плочник займає близько 120 га. Його розкопки далекі від завершення. Вивчено поки всього три будинки. Найбільший з них має площу 40 кв. м.

Що призвело до пожежі, невідомо. Слідів нападу поки не знайдено. Чому саме тут розташовувалася така велика кількість мідних інструментів, як вони виготовлялися - на ці питання відповідь теж ще не отримана.

Знайдено також кілька статуеток та прикрас. Одна з фігурок зображує жінку в "міні-спідниці", інші представлені у довгих і широких шатах.

Знайдені статуетки

Плочник був виявлений в 1927 році при прокладанні залізниці, але активні розкопки почалися тут тільки в 1996-му.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.