Спецпроект

Анонс: СБУ презентує книжку про те, як НКВС України знищував поляків

У Києві буде презентовано науково-документальне видання "Великий терор: польська операція 1937-1938".

14 грудня ц.р. у Києві за участю представників Інституту національної пам'яті Республіки Польща та Галузевого державного архіву Служби безпеки України відбудеться презентація чергового 8-го тому "Великий терор: польська операція 1937-1938", створеного у рамках спільного науково-видавничого проекту "Польща та Україна у 30-х - 40-х роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб".

Про це повідомляє прес-служба СБУ.

У збірнику відображено одну з найтрагічніших сторінок історії українського та польського народів - виконання органами НКВС УРСР оперативного наказу НКВС СРСР №00485 - масові знищення поляків, які проживали на території України.

Ця репресивно-каральна операція стала однією з наймасовіших під час Великого терору 1937-1938 років.

Видання підготовлено двома мовами на основі розсекречених документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Воно містить 203 документи і складається з двох книг та додатку - компакт-диску з персональними даними людей, яких було репресовано під час польської операції.

Наразі українсько-польська робоча група працює над підготовкою до друку наступних трьох томів цієї серії.

Усі бажаючі ознайомитися з виданням можуть відвідати презентацію, яка розпочнеться у приміщенні Інституту політології та етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України (вул. Кутузова, 8) о 16:00.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.