Спецпроект

Анонс: СБУ презентує книжку про те, як НКВС України знищував поляків

У Києві буде презентовано науково-документальне видання "Великий терор: польська операція 1937-1938".

14 грудня ц.р. у Києві за участю представників Інституту національної пам'яті Республіки Польща та Галузевого державного архіву Служби безпеки України відбудеться презентація чергового 8-го тому "Великий терор: польська операція 1937-1938", створеного у рамках спільного науково-видавничого проекту "Польща та Україна у 30-х - 40-х роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб".

Про це повідомляє прес-служба СБУ.

У збірнику відображено одну з найтрагічніших сторінок історії українського та польського народів - виконання органами НКВС УРСР оперативного наказу НКВС СРСР №00485 - масові знищення поляків, які проживали на території України.

Ця репресивно-каральна операція стала однією з наймасовіших під час Великого терору 1937-1938 років.

Видання підготовлено двома мовами на основі розсекречених документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Воно містить 203 документи і складається з двох книг та додатку - компакт-диску з персональними даними людей, яких було репресовано під час польської операції.

Наразі українсько-польська робоча група працює над підготовкою до друку наступних трьох томів цієї серії.

Усі бажаючі ознайомитися з виданням можуть відвідати презентацію, яка розпочнеться у приміщенні Інституту політології та етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України (вул. Кутузова, 8) о 16:00.

Буркусь: хто сторожив спокій дому Франка?

Це був не безпородний дворовий собака (хоча і в тім нічого лихого нема, навпаки, не виключено, що й таких тримали Франки, бо принаймні в певний час пес був у них не один, а справжній гуцульський вівчур, полонинський собака, чи, як іще називають, карпатська вівчарка

У секторі «проблем ідеологічної боротьби»: історики та «перебудова»

Нині це Інститут історії України, а тоді слова "Україна" в назві інституту не було. Навіть у цьому в СРСР вбачали небезпеку. Всі спілкувалися російською, лише в одному відділі, де вивчали козаччину, українською. А аспірант Діма Табачник (який потім двічі у Януковича був міністром), ідучи до курилки повз цей відділ, казав: "Цвірінькають там цією українською"

Бабин Яр: гібридні контексти Сергія Лозниці

Мабуть, головною зіркою антиукраїнського шабашу, влаштованого цього року Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» на багатостраждальних кістках його жертв, став кінорежисер Сергій Лозниця зі своїм фільмом «Бабин Яр. Контекст».

Валєр Бондар. Харківський літмузей. Середовище дев'яностих

Валєр Бондарь – «гуру і навчитель» Сергія Жадана, митець, який об'єднував творчу еліту не тільки в Харкові. Саме у майстерні Бондаря в ЛітМузеї виникло українське середовище неформалів ранніх 1990-х. Його рукою з кінця вісімдесятих – початку дев’яностих карбувалась в харківському просторі графіка перших кроків боротьби за самостійну, стильну і самодостатню Україну. І у дев’яності довкола Бондаря в Харківському ЛітМузеї сформувалося вільне від радянських кліше і провінційних комплексів мистецьке середовище