Спецпроект

Анонс: СБУ презентує книжку про те, як НКВС України знищував поляків

У Києві буде презентовано науково-документальне видання "Великий терор: польська операція 1937-1938".

14 грудня ц.р. у Києві за участю представників Інституту національної пам'яті Республіки Польща та Галузевого державного архіву Служби безпеки України відбудеться презентація чергового 8-го тому "Великий терор: польська операція 1937-1938", створеного у рамках спільного науково-видавничого проекту "Польща та Україна у 30-х - 40-х роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб".

Про це повідомляє прес-служба СБУ.

У збірнику відображено одну з найтрагічніших сторінок історії українського та польського народів - виконання органами НКВС УРСР оперативного наказу НКВС СРСР №00485 - масові знищення поляків, які проживали на території України.

Ця репресивно-каральна операція стала однією з наймасовіших під час Великого терору 1937-1938 років.

Видання підготовлено двома мовами на основі розсекречених документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Воно містить 203 документи і складається з двох книг та додатку - компакт-диску з персональними даними людей, яких було репресовано під час польської операції.

Наразі українсько-польська робоча група працює над підготовкою до друку наступних трьох томів цієї серії.

Усі бажаючі ознайомитися з виданням можуть відвідати презентацію, яка розпочнеться у приміщенні Інституту політології та етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України (вул. Кутузова, 8) о 16:00.

Валєр Бондар. Харківський літмузей. Середовище дев'яностих

Валєр Бондарь – «гуру і навчитель» Сергія Жадана, митець, який об'єднував творчу еліту не тільки в Харкові. Саме у майстерні Бондаря в ЛітМузеї виникло українське середовище неформалів ранніх 1990-х. Його рукою з кінця вісімдесятих – початку дев’яностих карбувалась в харківському просторі графіка перших кроків боротьби за самостійну, стильну і самодостатню Україну. І у дев’яності довкола Бондаря в Харківському ЛітМузеї сформувалося вільне від радянських кліше і провінційних комплексів мистецьке середовище

«…з крісом у руках, з пером чи живим словом» спадщина Євгена Побігущого

За життя Є. Побігущого-Рена його дописи в еміграційній пресі, передмови до окремих військознавчих студій, відгуки й рецензії на видання українською й чужими мовами, спогади, завуальовані псевдом «Євген Беркут», а виступи і вибрані доповіді – й поготів, ніколи не були зібрані під однією обкладинкою. З огляду на це у рік 120-ліття Є. Побігущого-Рена настав найвищий час подати сучасному українському читачеві його вибрані публікації, рукописи, виступи і листування.

Сталінська "боротьба з бандитизмом". Раунд перший: 1944

Нищівної поразки в бою з бригадою УПА-Північ "Помста Базару" зазнав підрозділ 1-го батальйону 220-го прикордонного полку НКВД. Підрозділ був оточений, розчленований на кілька груп і майже в повному складі знищений. Бій стався в річницю страти ЧК учасників Другого зимового походу Армії УНР у 1921 році під с. Базар. Так бригада УПА символічно відплатила чекістам за смерть українських вояків.

Український патріот й авантюрист Джейкоб Макогін – князь Леон Богун Мазепа Розумовський

Він видавав себе за відставного полковника Корпусу морської піхоти США і нащадка українського гетьмана Кирила Розумовського, купував вілли і квартири в Італії та Швейцарії, на власному автомобілі разом із ефектною і заможною дружиною-американкою об’їздив пів Європи, багато жертвував на підтримку українського національно-визвольного руху і привернення уваги в світі до українського питання. При цьому культивував ореол загадковості і таємничості навколо своєї персони серед оточення, через що його нерідко вважали чи то американським, чи то англійським, чи якимось іншим шпигуном.