Спецпроект

Горів музей "Биківнянські могили"

Повідомлення про те, що на Биківнянських могилах горить музей, з'явилося на сторінці голови комісії Київради з питань культури та туризму Олександра Бригинця у Фейсбук.

За його інформацією, від будинку залишилося лише чотири опорних кутових стовпи.

Пізніше депутат уточнив отриману інформацію. Як повідомили в МНС, головний корпус музею не постраждав. Згоріло технічне приміщення. Опіки отримав один науковий співробітник. Експонати не постраждали.

Національний меморіальний комплекс "Биківнянські могили" входив до складу Українського інституту національної пам'яті,  у лютому 2011 року з метою науково-методичного забезпечення історичних досліджень і музеєфікації меморіалу уряд передав його в сферу управління Міністерства культури і туризму. 

У березні 1937 ділянка лісу біля селища Биківня на північно-східній околиці міста була виділена Київською міськрадою для "спецзони" НКВС. Тут поховано понад 100 тисяч розстріляних.

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.