ПОШУКОВЦІ УКЛАЛИ УГОДУ З ТАБАЧНИКОМ

Міністерство освіти і Всеукраїнське об’єднання пошуковців будуть співпрацювати в галузі "патріотичного виховання молоді".

Про це йдеться в меморандумі, який підписали міністр Дмитро Табачник та представник пошукового руху Ярослав Жилкін, повідомляє прес-служба пошукової організації "Союз "Народна пам'ять".

Зокрема, передбачається практичне залучення шкільної та студентської молоді до пошукової діяльності через створення при діючих пошукових загонах "Союзу "Народна пам'ять" молодіжних пошукових груп, проведення спільних пошукових експедицій з масовим залученням молоді в якості волонтерів.

При навчальних закладах планується створювати осередки пошукових організацій для роботи з документальною базою.

Молодих людей будуть залучати також до пошуку родичів загиблих, встановлення місць поховань бійців Червоної Армії за запитами родичів, догляду за військовими похованнями та братськими могилами.

"Досвідчені пошуковці будуть проводити у навчальних закладах лекції, бесіди та інші заходи патріотично-виховного спрямування на підставі фактичного матеріалу, отриманого в ході практичної пошукової та наукової діяльності, - йдеться у прес-релізі. - Для груп школярів, дошкільнят та студентів проводитимуть тематичні подорожі та екскурсії по місцях боїв та поховань жертв війни і політичних репресій".

Ярослав Жилкін (ліворуч) і Дмитро Табачник

Пошуковці також допомагатимуть створювати та поповнювати музейні експозиції у навчальних закладах експонатами військових часів. У день підписання меморандуму про співробітництво з Міністерством освіти таку допомогу було надано київській середній школі № 181, де й відбулося укладання угоди.

В цій школі вже багато років існує музей Великої Вітчизняної війни, присвячений діяльності київського підпілля в роки окупації та особі відомого підпільника Івана Кудрі, причетного до диверсійних актів у Києві восени 1941 року.

Школярі під керівництвом педагогів поповнюють та зберігають експозицію, в якій є справжні речі підпільників та інші цінні експонати. У школі працює гурток екскурсоводів, проводяться заняття з практичного вивчення історичних документів та інша пошукова робота. Тепер до неї долучаться і пошуковці "Союзу "Народна пам'ять", які мають великий практичний досвід здійснення польового та архівного пошуку.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.