Спецпроект

Тетріс визнали сучасним мистецтвом

Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку придбав 14 відеоігор, серед яких Tetris, The Sims, Pac-Man і інші, назвавши їх мистецтвом і блискучими зразками інтерактивного дизайну.

Про це пише "Івона".

Ігри стали частиною нової колекції відділу архітектури та дизайну. У березні 2013 року відкриється присвячена їм виставка.

У першу частину колекції увійшли Pac-Man (1980), Tetris (1984), Another World (1991), Myst (1993), SimCity 2000 (1994), Vib-Ribbon (1999), The Sims (2000), Katamari Damacy ( 2004), EVE Online (2003), Dwarf Fortress (2006), Portal (2007), flOw (2006), Passage (2008) і Canabalt (2009).

Всього музей планує зібрати близько сорока найменувань. Передбачається, що до колекції додадуться такі ігри, як Spacewar! (1962), Super Mario Bros. (1985), Grim Fandango (1998) і Minecraft (2011).

Як зазначила куратор відділу Паола Антонеллі, вибрані відеоігри, безумовно, є мистецтвом і блискучими зразками інтерактивного дизайну. За її словами, відбір ігор проводиться за основними критеріями, якими фахівці керуються при створенні багатьох колекцій. Вони враховують історичну та культурну цінність об'єкта, естетичну складову, функціональний пристрій, інноваційні технології. 

Для того, щоб скласти список з 40 відеоігор і придбати їх, музей працював з експертами з різних областей, наприклад юристами, істориками та арт-критиками.

Найближчим часом в США пройдуть виставки, присвячені іграм, ще в двох музеях - в Museum of the Moving Image і Smithsonian American Art Museum.

Нагадаємо, що в травні 2011 року Національний фонд підтримки мистецтв офіційно визнав відеоігри видом мистецтва.

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.