Сьогодні - 90 років сотнику УПА Мирославу Симчичу

Сьогодні в Коломиї, де мешкає Мирослав "Кривоніс" Симчич, відбуваються урочистості з нагоди його 90-річного ювілею.

Про це повідомляють "Тексти".

Мирослав Васильович Симчич (Кривоніс) прославився тим, що саме під його керівництвом у 1945 році під Космачем було розгромлено каральну дивізію НКВС.

Бій за Космач тривав три дні без перерви. Сам Симчич отримав поранення. Віська НКВС було знищено разом з керівником генерал-майором Миколою Дергачовим.

Мирослава Симчича арештували у грудні 1948 року. За низкою звинувачень його було засуджено до 25 років ув'язнення та уже в неволі висунуто ще кілька обвинувачень, в тому числі "за наклепи на радянський державний і суспільний лад". Слідчі так і не дізналися, ким насправді був Симчич.

Мирослав Симчич

Загалом "Кривоніс" відбув в ув'язненні 32 роки, 6 місяців і 3 дні.

На волю він вийшов у 1985 році та ще рік перебував під наглядом.

Указом президента України від 26 листопада 2005 року нагороджено орденом "За заслуги" III ступеня.

На батьківщині Мирослава Симчича у Коломиї Івано-Франківської області у 2008 році на 85-ліття йому було встановлено прижиттєвий пам'ятник.

"Історична Правда" вітає ветерана з днем народження і бажає йому здоров'я.

Читайте також про життя і смерть бойового побратима Симчича - сотенного УПА "Спартана"

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.