Спецпроект

На Харківщині відкривається музей у штабі "генерала Штурма"

27 серпня в селі Кислівка Куп'янського району Харківської області урочисто відкриється музей, розташований в будівлі, де навесні 1943 року знаходився штаб командувача 8-ї гвардійської армії Василя Чуйкова.

Про це пише vecherniy.kharkov.ua.

8-а гвардійська армія знаменита героїчною обороною Сталінграда, під час якої командарм Чуйков розвинув і довів до досконалості відому ще з першої світової війни тактику штурмових груп, тактику вуличного бою. "Генерал Штурм" - так називали в роки Великої Вітчизняної війни двічі Героя Радянського Союзу маршала Василя Чуйкова. Після перемоги у Сталінградській битві на початку березня 1943 року його армію було перекинуто в район Куп'янська. Штаб генерал-лейтенанта Чуйкова розташувався в селі Кислівка.

У 1982 році з ініціативи Героя Радянського Союзу, санінструктора 8-ї гвардійської армії Марії Шкарлетової в будівлі колишньої земської школи села Кислівка було відкрито музей бойової та трудової слави. Тоді ж вулицю, на якій розташований музей і місцевий меморіальний парк, назвали ім'ям Василя Чуйкова.

З моменту будівництва (1900-ті роки) будівлі, де розташувався музей, у ньому не було капітального ремонту.

У квітні почалася реконструкція музею. Напередодні святкування остаточного визволення Харківської області від німецько-фашистських загарбників всі роботи були завершені. У ході реконструкції, крім ремонту самої будівлі, була оновлена ​​експозиція музею. А екскурсоводам - ​​учням Кисловській середньої школи - пошили форму, стилізовану під форму бійців Червоної Армії.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.