Франція відкрила доступ до архіву режиму Віші. ВІДЕО

У Франції відкрили загальний доступ до архівів режиму Віші — держави, що проіснувала з 1940 по 1944 рік на частині французьких земель під протекторатом Третього райху.

Про це повідомляє Euronews. Архів складається з документів поліції, міністерств юстиції, внутрішніх і закордонних справ загальною кількість 200 тисяч.

Французький історик Дені Пешанскі так прокоментував цю подію:

"Можна сподіватися на отримання більшої інформації про те, у чому саме полягав колабораціонізм, ця майже військова співпраця між німцями та французами, тими французами, які були найбільш відданими ідеям нацизму та фашизму і які працювали безпосередньо у німецьких структурах".

Режим Віші на чолі з маршалом Філіппом Петеном контролював південну частину сучасної Франції та північну Африку.

Колабораціоністів, зокрема, звинувачували у депортації з Франції до Німеччини 76 тисяч євреїв.

І. Б.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.