29 січня 1918

АНОНС: 100-річчя Крут. Програма відзначення

100-ту річницю бою під Крутами відзначатимуть на найвищому рівні заходами в Києві та в самих Крутах. Що, де і коли відбуватиметься - читайте в програмі.

28 січня, неділя (Київ – Крути)

07:00 – 17:00 Офіційний захід вшанування Героїв Крут за участі Президента України з поїздкою в Крути, який в себе включає:

7:00 – Вихід учасників заходів колоною з Київського військового ліцею імені Івана Богуна на вокзалі станції Київ-Пасажирський.

08:20 – відправлення швидкісного "Потяга єднання"  на станцію Крути.

10:20 – прибуття "Потяга єднання" на станцію Крути. Перехід до Меморіалу пам’яті Героїв Крут.

12:00 – церемонія вшанування пам’яті Героїв Крут за участю Президента України Петра Порошенка. Церемонія вручення Державних прапорів з пам’ятними стрічками. Прем’єрне виконання концертного маршу "Героям Крут".

12:40 – закінчення урочистостей на території Меморіалу пам’яті Героїв Крут.

13:00 – перехід учасників заходів колоною на станцію Крути. Обід у польових умовах.

15:00 – відправлення "Потяга єднання" зі станції Крути до Києва.

16:50 – прибуття "Потяга єднання" на вокзал станції Київ-Пасажирський.

Організатор: Адміністрація Президента України.

(Вхід за попередніми запрошенням, акредитацією)

19:00 Творча зустріч з народною артисткою України, Героєм України Адою Роговцевою. Організатор: Адміністрація Президента України.

Актова зала Київського військового ліцею імені Івана Богуна, бульвар Лесі Українки, 25. (Вхід за попередніми запрошенням, акредитацією)

           

29 січня, понеділок (Київ)

18:30  Реконструкція бою військ Української Народної Республіки проти більшовиків на заводі Арсенал. Актори відтворять події, які відбувались там наприкінці січня 1918 року.

Організатор: ВО "Свобода".

Збір біля ст. м. "Арсенальна". (Вхід вільний).

19:00  Прем’єра вистави Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка "Балада про Крути". Режисер – Андрій Бакіров. Організатор: Адміністрація Президента України.

Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка. (Вхід за попередніми запрошенням, акредитацією*)

           

29 січня, понеділок (Чернігівщина, ст. "Крути")

12:00 Літературно-мистецька композиція, присвячена вшануванню пам’яті Героїв Крут, церемонія покладання квітів до Меморіалу "Пам’яті Героїв Крут". (Вхід вільний). Організатор: Чернігівська ОДА.

12:20 Поминальна літія в пам’ять про загиблих за рідну землю. (Вхід вільний). Організатор: Чернігівська ОДА.

12:30 Мітинг з нагоди відзначення 100-річчя бою під Крутами та вшанування пам’яті Героїв Крут, урочисте проходження військовослужбовців та ліцеїстів(Вхід вільний). Організатор: Чернігівська ОДА.

13:10 Патріотична концертна програма (Вхід вільний). Організатор: Чернігівська ОДА.

31 січня, середа (Київ)

19:00  Вечір пам'яті Героїв Крут. У програмі — виступи істориків, поетів і показ документального фільму Івана Канівця "Українська революція". Організатори: Науково-дослідний інститут українознавства, Український інститут національної пам'яті, Київська міська державна адміністрація, видавництво "Смолоскип".

Колонна зала Київської міської ради. (Вхід вільний).

Джерело: сайт Українського інституту національної пам'яті.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.