У Великобританії знайдено 1200-річну скляну фігурку з настільної гри вікінгів. ФОТО. ВІДЕО

На острові Ліндісфарн команда добровольців виявила рідкісний ігровий предмет, що імовірно датується часом одного із перших набігів вікінгів близько на Британію 1200 років тому.

Артефакт виготовлений з прозорого блакитного скла, прикрашеного зовні тонкими кільцями матового білого кольору. Скло увінчане п'ятьма білими скляними кульками, які виглядають як абстрактна корона, пише Урядовий кур'єр.

 

Археологи визначили артефакт як ігрову фігуру, ймовірно, короля, якою грали в настільну гру вікінгів hnefatafl ("стіл короля"), що мала численні версії, зокрема в Британії. Вважають, що її запозичили з римської військової гри Ludus Latrunculorum. Мета гри полягала в тому, щоб захистити короля.

Раніше аналогічні предмети були знайдені в Ірландії, Німеччині і Швеції, але це всього лише друга подібна річ, будь-коли знайдена у Великобританії.

Відзначимо, що Ліндісфарн, який також відомий як Святий острів, розташований у північно-східному узбережжі Англії і його історія починається з VI-го століття. Саме він став місцем першого великого рейду вікінгів у Британію.

"Насправді, ми вважаємо, що цей предмет, ймовірно, спочатку був похований з представником нортумбрійскої еліти, чия могила була пізніше розграбована", – кажуть вчені.

Примітно, що артефакт був виявлений в ході розкопок, які фінансуються волонтерами. За словами вчених, якість цієї речі говорить сама за себе, що це був якийсь елітний ігровий набір. Належати він міг як власне вікінгам, так і місцевим жителям, які ввібрали в себе вплив скандинавської епохи.

 

При розкопках були виявлені також будівля монастиря і частина пов'язаного з ним кладовища, датованого приблизно 700-1000 рр.

Справа Шухевича: політична міфологія та дослідницькі підходи

Тема колабораціонізму українського визвольного руху у Другій Світовій війні з нацистами вперше чітко проартикульована на початку 1960-х, коли професор Берлінського університету Альберт Норден заявив у жовтні 1959 року, нібито бійці батальйону "Нахтігаль" у перші дні нацистської окупації Львова вбили до трьох тисяч поляків та євреїв. У квітні 1960 року у Москві влаштували прес-конференцію, на якій, серед іншого, представили двох начебто свідків подій. З тих часів за "Нахтігалем" та Романом Шухевичем почала закріплюватися на Заході слава колаборанта та воєнного злочинця.

30 червня 1941. Як Бандера Незалежність відновлював

Події у Львові стали сигналом для тисяч оунівців і їхніх симпатиків. По всіх селах і містечках Західної України відбувалася один і той же сценарій: група молодих ентузіастів захоплювала приміщення владних органів — хоча це сказано надто гучно, адже «Совєти ще не пішли, а німці ще не прийшли» і влада фактично валялася на вулиці.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.