АНОНС: Як знайти репресованих родичів? Презентація освітніх відео від Архіву національної пам`яті

16 травня Україна відзначає День пам`яті жертв політичних репресій. З цієї нагоди Архів національної пам`яті презентує п’ять освітніх відеороликів про те, як шукати інформацію про репресованих в Інтернеті та архівах.

У відеороликах розповідається:

  • Що таке Архів національної пам'яті;
  • З чого почати пошук документів про репресованих родичів;
  • В яких архівах шукати інформацію про репресованого родича;
  • Як написати заяву в архів;
  • Як працює Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих при Архіві національної пам'яті.
     

Спікери презентації:

Ігор Кулик, директор Архіву національної пам'яті;

Андрій Когут, директор Галузевого державного архіву СБУ;

Олег Бажан, старший науковий співробітник відділу історії державного терору радянської доби Інституту історії України НАН України;

Дарина Рогачук, комунікаційниця Архіву національної пам'яті.

Захід відбудеться у п'ятницю 14 травня в "Освіторія ХАБ" (Київ, вулиця Московська, 2. М. Арсенальна).  Початок об 11:00

Вхід вільний для всіх охочих за умови дотримання каранних норм та попередньої реєстрації: https://bit.ly/3y0ka2b

Реєстраційна форма для представників медіа: https://bit.ly/2RvL69a

Партнери заходу:
Український інститут національної пам`яті;
"Освіторія ХАБ".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.