1995: Дудаєв про РФ: "Русизм страшніше фашизму". ВІДЕО

Уривок із інтерв'ю з лідером чеченського самостійницького руху 1990-х років Джохаром Дудаєвим.

Президент Чечні-Ічкерії порівнює сусідство з Росією з примусовим проживанням в одній клітці з диким ведмедем: "Заходь у клітку, подай йому лапу - і живи з ним дружньо. Ось що таке Росія".

Розповідає про опозицію, називаючи їх бандитами, яких Росія озброює і фінансує. "Звичайний русизм страшніше фашизму й нацизму. Змітає цілі народи з лиця Землі, обираючи найслабшу жертву".

Джохар Дудаєв (1944-1996) - депортований разом із іншими чеченцями в Казахстан у віці 8 днів. Генерал-майор авіації СРСР, перший президент Чеченської Республіки Ічкерія, генералісімус ЧРІ. Убитий за наказом президента РФ Бориса Єльцина ракетним ударом.

Дивіться також:

1994: так починалася війна в Чечні. ВІДЕО

Як убили Дудаєва. Смерть першого президента Чечні

Чеченці врятували тисячі українців від Голодомору - Кадиров

Чому Путін підтримує Асада? Проводить паралелі між Сирією і Чечнею

Як полковник Буданов установлював "мир у Чечні"

Чеченці на війні. Друга світова

Інше за темою "Чечня"

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.