Остап Вишня - "найбільш знаний після Шевченка, поруч із Леніним"

Остап Вишня був високопоставленим чиновником УНР - начальником медично-санітарного управління міністерства залізниць. У його розпорядженні перебували всі залізничні шпиталі, переповнені хворими вояками.

28 вересня 55 років тому помер класик української літератури Остап Вишня, чиї твори сьогодні можна знайти хіба що у букіністів. Та чи справді заслужив на таке забуття?..

"Поруч із Леніним"

У 1920-х роках і на початку 1930-х Остапа Вишню, чиї справжні імена й прізвище - Павло Губенко, називали "найбільш знаним в Україні після Шевченка і поруч із Леніним". А усі його понад 150 книжок негайно ж розкупили попри те, що ті вийшли загальним тиражем у понад два мільйони примірників.

Тільки у 1923-1924 роках в одній лише газеті "Вісті ВУЦВК" побачили світ півтисячі "вишневих" гуморесок, фейлетонів і сатиричних мініатюр.

А неписьменні українці масово ішли до "хат-читалень", аби самотужки читати твори надзвичайно популярного письменника, який не лише писав мовою, зрозумілою усім, і смішив до сліз, а й уболівав за селян, котрих "колективізовували" та грабували різні начальники.

Доноси, самогон і байдужість до майна. Як Голодомор змінив життя села

Один із них погрожував у гуморесці Остапа Вишні:

"Коли якийсь контрреволюціонер і сволоч заявить, що я щодня п'янствую, що я реквізував для канцелярії сільради у Йванчехи пару поросят, пуськай знає єтот контрреволюціонер, що за сильна пролетарська власть, котрая зітрьот усіх своїх ворогів на порох, а вон, сукин син, лежатиме у ярку з простреленою головою з оцього самого куцака!"

 Остап Вишня. 1925 рік

Бо навіть після того, як цей один зі 17-ти дітей селянина з хутора Чечва біля містечка Грунь, яке тоді входило до складу Зіньківського повіту на Полтавщині, а нині - Охтирського району Сумщини, став провідним фейлетоністом одразу кількох всеукраїнських газет, відомим під псевдонімом Остап Вишня, він не відцурався тих, серед кого народився та виріс.

Скажімо, гуморист відверто писав про те, як споживча кооперація обдирала селян.

Скло замість діамантів

Сміливо розповів про те, що гудзик від штанів був еквівалентний... пуду жита. Натомість, зі слів Остапа Вищні, "вартість "штанів цілих" - 30 пудів жита, одна холоша (половина) - 15, ну, а решти, як-от ширіньки й того ж гудзика - відповідно, 7,5 та 1 пуд жита".

І навіть не надто освіченим читач сатирик давав зрозуміти, що соціалізм - це не лише суцільна сваволя, а й банальна маніловщина.

Розповідаючи про придбання кооператором для селян "коштовностей", які виявилися бутафорними, письменник іронізував: "Що він помилився й купив просто скла замість діамантів, то нічого. Найважливіша в даному випадку ідея. А ідея прекрасна..."

Радянський дефіцит: "Докторська" ковбаса відзначає 75-річний ювілей

Утім, звертав увагу й на те, що "слуги народу" передусім дбали про себе: "Директор будлі-якого торгу чи тресту, ходячи пішки, швидко стирає підметки - давай йому машину; багато сидить у кабінеті й протирає-зношує одяг - треба хороші м'які меблі у кабінет; великий у нього обсяг роботи - варто призначити заступників і т. д."

Не обминув і так звані "ножиці" - регулювання цін на товари: "Були вони спочатку маленькі - що тобі манікюрні, потім стали начеб перукарські, а ще далі - такі, що хоч овець стрижи. Отож, хоч-не-хоч - регулюй, а не регулюватимеш ти, то вони самі тебе "урегулюють"...

Та, вочевидь, особисто Остап Вишня свою критику радянських функціонерів передозував - 1929 року закрили "Універсальний журнал", редагований ним. А 1933-го "ножиці" чекістів пройшлися й по біографії письменника. Причому не вперше.

І "за", і "проти" Петлюри

У жовтні 1920 року його ув'язнювали за те, що був доволі високопоставленим чиновником Української Народної Республіки - начальником медично-санітарного управління її міністерства залізниць.

У розпорядженні Павла Губенка перебували тоді усі залізничні шпиталі, переповненими хворими на тиф вояками армії УНР та Української Галицької армії. Хоч закінчив у 1907-му "аж"... військово-фельдшерську школу.

Натомість його навчання на історико-філологічний факультет Київського університету перервала Перша світова війна. Зате отримав на ній неабиякий досвід - спершу як офіцер санчастини піхотного полку, а згодом - у хірургічному відділі лікарні Південно-Західної залізниці.

Детективна історія української літератури

Хто-зна, чи не відправили б його 1920-го чекісти коли й не той світ, то щонайменше - до Сибіру, якби муза сатири не завітала до Губенка ще у часи його перебування по інший від більшовиків бік барикад. Саме тоді письменник і опублікував у газетах українських лівих есерів свої перші фейлетони - про гетьмана Павла Скоропадського, "білого" генерала Антона Денікіна та Антанту.

Остап Вишня. Класичний портрет

Не пройшов і повз помилки Симона Петлюри, який очолював керівництво УНР - Директорію. Афоризм "У вагоні - Директорія, під вагоном - територія" приписали саме Губенку.

Відтак Василю Еллану-Блакитному, лідерові українських лівих есерів, які порвали з Директорією та перейшли на бік більшовиків, вдалося переконати останніх випустити фейлетоніста навесні 1921 року з ув'язнення.

Мирослав Ірчан - січовий стрілець, канадський комуніст, радянський поет

Ті, аби українські повстанці вийшли з лісів і ярів, наразі заплющили очі на "петлюрівське" минуле соратників Блакитного й дозволили їм тимчасово слугували "фасадом" радянської влади у Харкові.

Ріденькі більшовицькі лави поповнювалися екс-чиновниками УНР Павлом Губенком, Павлом Тичиною і Юрієм Смоличем, "петлюрівськими" офіцерами Олександром Довженком, Петром Панчем та Андрієм Головком, "юнаками" (курсантами) Володимиром Сосюрою і Борисом Антоненком-Давидовичем та рядовими козаками Юрієм Яновським і Олександром Копиленком, які стали класиками радянської літератури.

"Маєте зникнути..."

Та коли ці "маври" виконали свою місію, їхні шеренги неабияк "пропололи". Остапові Вишні теж інкрімінували "контрреволюційну роботу на літературному фронті" та організацію замаху на головного тодішнього більшовика в Україні Постишева.

У відповідь сатирик пожартував: "З таким самим успіхом ви можете мене звинуватити мене у посяганні на честь Рози Люксембург".

На що слідчий відрубав йому: "Маєте зникнути зі суспільної арени".

"Щоб Павлуша виріс і задавив Трумена..." (щоденник Остапа Вишні)

23 лютого 1934 року Остапа Вишню засудили до розстрілу. але 3 березня року ж року замінили страту десятьма роками ув'язненя у виправно-трудовому таборі.

Покарання відбував в Ухті. Коли 1937 року його гнали по снігу пішим етапом на дорозслідування "терористичної змови", а отже - на розстріл, то уник смерті, захворівши на гостре запалення легенів і потрапивши відтак по дорозі в інший табір.

Павло Губенко (праворуч) в Ухтпечлазі. 1937 рік. Фото: pilipyurik.com

Наступного разу разу від етапу на Колиму, де мало хто виживав, письменника врятував, схитрувавши, комендант табору, який читав твори Остапа Вишні - відписав у Москву, що в'язня з таким прізвищем у нього немає. Змовчавши при цьому, що той числиться як Губенко.

Футурист, шестидесятник і бітник. Соратник Семенка не розкаявся після ГУЛАГу

Ще одного разу конвоїр, який вів етап з ним, упав на півдорозі від гострого нападу апендициту й письменник приволік його до табору разом із гвинтівкою, за що був переведений на легші роботи, відтак уник смерті від виснаження.

А у вересні 1943 року Микита Хрущов на прохання Олександра Довженка умовив Сталіна випустити Остапа Вишню з ГУЛАГу, аби той надихав на боротьбу з нацистами. Сатирик одразу почав виправдовувати сподівання, написавши свою знамениту "Зенітку".

"Вишневий айсберг"

Однак у часи СРСР до шкільної програми обов'язково входила і його "Самостійна дірка" - збірка памфлетів про "буржуазних націоналістів". Вочевидь, саме через цю "індульгенцію", що рятувала сатирика від наступних репресій, йому відмовлено в персональній ніші у літературному пантеоні незалежної України.

П'ять Тичин. До 120-річчя головного "українського радянського поета"

Але ж націоналістам дісталося, приміром, і від Володимира Винниченка, на честь якого перейменували одну з центральних вулиць Львова. А Михайлові Грушевському, який капітулював перед більшовиками, узагалі пам'ятник посеред столиці Галичини поставили.

 Ілюстрація до "Самостійної дірки". Художник, схоже, Віктор Григор'єв - той самий, котрий малював карикатури на "українських буржуазних націоналістів" у класиці радянського агітпропу

А відтак можна було б повернути належне й Остапу Вишні, раціональних зерен у якого було більше, аніж полови. Тим паче, що написане про нього у радянських підручниках, - тільки вершина "вишневого айсберга".

Мало хто знає про те, що Павло Губенко був членом художньої ради театру "Березіль", коли ним керував Лесь Курбас. Що йому вистачило як ерудиції, аби створити комедію "Мікадо" у японському стилі, так і чистоплотності та сміливості, аби не написати, що він просить прийняти його до комуністичної партії.

Що саме Остап Вишня забрав до себе додому Максима Рильського з його сім'єю, коли того щойно випустили з-під арешту енкаведисти. Що після самогубства Миколи Хвильового сатирик голосно ридав три дні поспіль.

Полювання на Вальдшнепа. Як радянські спецслужби стежили за Хвильовим

А ті, хто читав його твори, які не перевидавали у 1940-1970 роках, погодяться - йому загалом вдалося те, що він випрошував собі у тираді:

"Пошли мені, доле, уміння, таланту, чого хочеш, - тільки щоб я хоч що-небудь зробив таке, щоб народ мій усміхнувся! Щоб хоч не на повні груди, а щоб хоч одна зморшка його трудового, задумливого лиця, щоб хоч одна зморшка ота розгладилася!

Могила класика на Байковому кладовищі

Щоб очі мого народу, коли вони часом печальні та сумом оповиті, - щоб вони хоч отакуньким шматочком радості засвітилися. І коли за всю мою роботу, за все те тяжке, що пережив я, мені пощастило хоч разочок, хоч на хвильку, на мить розгладити зморшки на чолі народу мого, весело заіскрити сумні його очі, - ніякого більше "гонорару" мені не треба".

Читайте також: "Книговидання в УРСР - скільки російською і скільки українською (СТАТИСТИКА)"

"Троянські вісті". Український Мюнхгаузен та інші помічники більшовицьких людоловів

Як і кого з українських діячів більшовики використовували для спецоперацій на Заході.

Дев’ять імен: репресована свобода

Народи Балтії у 1918-1920 рр. зуміли здобути та захистити незалежність. У Литві, Латвії та Естонії утворилися національні держави. Втім, у 1940 р. після окупації балтійських держав Червоною армією, між жорна радянських репресій потрапили представники усіх груп політичних еліт трьох країн, без різниці, якою була їхня попередня орієнтація – демократична чи вождистська.

Член РУП Дідковський – організатор Уралу

Він народився в Житомирі. Закінчивсь кадетський корпус в Києві. Друкував українські видання в Петербурзі. Повернувся в Україну для розгортання РУП. Закінчив університет в Женеві. Партизанив на Уралі, який вже добре пізнав. Саме він прийняв і поселив царську родину в Єкатеринбурзі, яка у подальшому була розстріляна. Його ім’я носить гора – одна з трьох найвищих на Уралі.

Данило Скоропадський. "Валет" у колоді карт МГБ СССР

"33-літній принц України одного дня може стати центральною фігурою у великім повстанні, від якого може залежати доля Європи і України", - так наприкінці 1930-х років писали у пресі про гетьманича Данила Скоропадського після його поїздки до США та Канади за дорученням батька. З 1941 року син Павла Скоропадського став об'єктом уваги радянських спецслужб під оперативним псевдо "Валет".