Спецпроект

Комунальний квест або Чому у Львові на будинках наліплено літери Z та H

Навіть "за бабці Австрії" у Львові не все було гладко й чисто. Бувало, що всю вулицю вкривало сміття або товстий шар багнюки. А що робити, якщо в тому болоті загубиться щось важливе? От, наприклад, приїхали пожежники гасити пожежу, а через болото після дощу не можуть знайти гідрант?

Доброго дня, шановні читачі "Історичної правди".

Гадаю, Вам неодноразово доводилося бачити у Львові на стінах такі таблички, правда?

Загадкова літера "H" на Вірменській, 22

Ну або такі...

Загадкова "Z" на Донцова

Зрештою, вони розвішані майже на кожній вулиці, котру забудовували до Другої світової війни, тож зустріти їх можна досить часто.

Проте мало хто знає, що з ними робити й чому їх повісили.

Мені розповів цю інформацію відомий екскурсовод та краєзнавець Петро Радковець, а вам я її переповідаю, доповнену деякими подробицями і власними спостереженнями.

Цій табличці може бути понад 100 років

 

Хоч львів'яни й згадують часи Австро-Угорщини лагідним "за бабці Австрії", все ж не все було гладко й чисто. Особливо чисто.

Бувало, що всю вулицю вкривало сміття або товстий шар багнюки. А що робити, якщо в тому болоті загубиться щось важливе?

От, наприклад, приїхали пожежники гасити пожежу, а через болото після дощу не можуть знайти гідрант?

 "Z" означає "зв'язок", "Н" -"гідрант"

 

Раціональні та розважливі австріяки вирішили мудро - поставити вказівники на гідранти (Н) і, заодно, на люки зв'язку (Z).

Користатися з них дуже просто, що продемонструє мій "асистент" на прикладі таблички на розі вулиць Друкарської та Вірменської.

Люк пожежного гідранту треба шукати 90 см ліворуч від таблички і 3,1 м від стіни. Діаметр підземної труби - 10 см

Найвища маленька тризначна цифра - порядковий номер чи то будинку, чи то гідранту, чи то таблички (правдоподібно, вівся реєстр, але достеменно нічого мені про це невідомо).

Число над літерою - діаметр труби. Числа зліва чи справа - відступ у метрах у відповідну сторону до гідранта. Нижня цифра - відповідно, відступ від будинку до гідранта.

Що ж ми маємо тепер? Як вирішують цю проблему теперішні мешканці Львова, за 90 років після прощання з Австро-Угорською монархією та Найяснішим Цісарем?

Сучасний варіант. Бюджетний...

 

Якщо австріяки мали натхнення для кожного окремого випадку виплавляти окрему табличку, то у наш час оптико-волокна та штучного інтелекту у комунальних служб на такі дрібниці часу, напевне, не вистачає і інформацію малюють.

Добре, якщо ще в межах відведених для цього табличок.

...і ще бюджетніший

Та й для чого прикручувати таблички, якщо можна написати безпосередньо на стіні?

Що ж до самих антикварних табличок, то не всі "діти австрійської доби" бачать новітні часи.

 Замальована табличка. Але можна припустити, що люк до телефонних кабелів знаходиться 13,5 м праворуч і відступити 1,6 м від стіни

Не одну з них ще за радянських чи вже за "наших" часів зафарбували разом із фасадом...

А чи просто вкрали "колекціонери"... Шкода й прикро. 

 Може, колись ця табличка спливе на інтернет-аукціоні колекціонерів старовини

Але так як завжди після ночі настає світанок, так і у Львові взялися за відновлення доброї справи.

Приблизно з літа минулого року по місту можна все частіше зустріти ось такі - щоправда, пластикові - кирилізовані таблички для гідрантів.

ПГ - "пожежний гідрант"

Можливо, з часом, у місті з'являться аналоги і для "телефонних" люків.

Тож, дорогі друзі і подруги, не забувайте насолоджуватися чудовим Львовом і пам'ятайте докладатися до того, щоб він таким і залишався!..

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.