Пам'яті Володимира Базарка

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер "Пласт у світі". Член пластового куреня «Червона Калина», де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

 

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер Пласт у світі. Член пластового куреня "Червона Калина", де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

Володимир народився 14 червня 1940 року в с. Миців, тепер Грубешівського повіту Польщі. Під час Другої світової війни із батьками-біженцями опинився в Німеччині, із 7 років член Пласту. З 1949 року у Нью-Йорку, де завершив середню освіту та школу українознавства. Через три роки після приїзду в США закінчує приватний Pratt Institute, де з відзначенням отримав ступінь бакалавра інженерних наук.

Переїздить до Клівленду, де працює в NASA - National Aeronautics and Space Administration над розробкою способів охолодження гвинтів турбіни надзвукового пасажирського літака. У 1963-1965 роках служить в Армії США, стає старшим лейтенантом NASA. Через рік – магістр математики в John Carroll University у Клівленді. Здобуває другу вищу освіту на правничому факультеті юридичної школи Cleveland State University, де у свої 30 років стає доктором права. Волонтерив паралельно новацьким, а опісля юнацьким виховником у Пласті.

 

На зустрічі старших пластунів у 1968 році відзначив: "Чи маємо зберегти себе при українстві, чи зовсім розтопитися в американському кітлі? Напевне якийсь відсоток українців вибере легший шлях, а саме — шлях національного розгублення. Та тим не мусимо надто журитися, бо такий процес є в кожній національній групі. Я думаю, що більшість із нас вирішить бути українцями". І працював багато років, щоб українці були згуртовані та професійні.

Разом із колегами-українцями Богданом Футеєм (згодом федеральний суддя США) і Юрієм Оришкевичем створив першу українську адвокатську фірму в США Bazarko & Oryshkevych. У 1977 співзасновник також першої в країні професійної асоціації українських правників – Американсько-української спілки юристів (УАСЮ). З 40-річного віку, паралельно із адвокатською практикою, член Наглядової ради Centuri Bank в штаті Огайо. Виховав двох синів та радів п'ятьом онукам.

 

Співзасновник Спілки адвокатів України у 1990 році, на установчому з'їзді якої представляв українських правників США. Регулярно відвідував Україну, зокрема для супроводу становлення і розвитку Пласту. Це він навчив пластовий рух в Україні демократичного врядування на конференціях, символом якого є мабуть вигук: "справа формальна". Був на різних адміністративних посадах, зокрема головою світового Пласту.

Знав Володимира особисто, листувались багато років з різних питань, зокрема по власній ініціативі надсилав мені паперові газети з важливими статтями із США. Гостював у нього вдома. На світлині – три гетьманські скоби з куреня "Орден Залізної Остроги" із другом Влодком, як ми його називали, під час 100-ліття в Українському католицькому університеті у Львові. Співчуття родині і близьким. Вічна пам'ять Другу Влодку!

Теми

Микола Тимошик: 100 літ колишній каторжанці ГУЛАГу лондонці Іванці Мащак

Сто літ тому 11 липня 1925 року в родині греко-католицького священника на Сокальщині народилася Іванка Мащак (Пшепюрська). Колишня зв'язкова ОУН-УПА, багатолітня каторжанка сталінських таборів ГУЛАУ на Колимі.

Соломія Бобровська : Історію не можна переписати, її необхідно чесно осмислювати

Сьогодні поляки на національному рівні вшановують жертв Волинської трагедії - складної сторінки нашої спільної історії, яка продовжує розділяти Київ та Варшаву.

: Заява МЗС України щодо трагічних сторінок в історії українсько-польських відносин

Напередодні дня, коли Республіка Польща вшановує пам'ять жертв Волинської трагедії, Україна розділяє біль і скорботу польського народу. Водночас ми не забуваємо про численних українців, які стали невинними жертвами міжетнічного насильства, політичних репресій та депортацій на території Польщі. Україна вшановує пам'ять усіх загиблих незалежно від їхньої національності, релігії чи місця поховання.

Юрій Юзич: Пластун Ярко Сось - один із найуспішніших військових пілотів США

Всі бачили "Top Gun" з Томом Крузом? А тепер знайомтесь з одним із прототипів головного героя. Член Пласту підполковник Ярко Сось - "Джей Джей" (J.J.). Один із найуспішніших військових пілотів США. 4000 годин в небі на F-14, F/A-18 та F-16. Успішно виконав 746 посадок на авіаносець, з яких 250 – вночі. Серед іншого був і командиром школи винищувачів "Top Gun", показаної у фільмі. А у відставці став успішним спізасновником великої ветеранської бізнес-компанії в сфері комерційної авіації.