Леонід Макарович святкує 78-річчя (ФОТО)

Президент України (1991-1994) Леонід Кравчук 10 січня відзначає день народження. Колишній ідеолог ЦК, який мав вести боротьбу з рухівцями, став символом розвалу СРСР. А в часи Кучми Кравчук був обличчям "партії влади" Віктора Медведчука.

Кравчук народився 10 січня 1934 року у селі Великий Житин Волинського воєводства Другої Речі Посполитої (тепер Рівненська область України).

У 1958-му закінчив Київський державний університет, у 1970-му - Академію суспільних наук при Центральному комітеті КПРС [вищий навчальний заклад для підготовки ідеологічних партійних фахівців]. Кандидат економічних наук.

З 1960 до 1967 року був лектором з питань "політичної освіти", завідував відділом агітації та пропаганди Чернівецького обласного комітету Комуністичної партії України.

Буржуазні націоналісти. Як їх змальовував радянський агітпроп (ФОТО)

З 1970 року працює в Центральному комітеті КПУ - колективному керівному органі КПУ в період між партійними з'їздами, фактично - "мозковому центрі" Української РСР. Займається ідеологічною роботою, зрештою очоливши відділ агітації та пропаганди.

У 1989-1990 роках Кравчук став кандидатом у члени Політбюро [керівний партійний орган в період між пленумами Центрального комітету, свого роду "еліта" ЦК] ЦК КПУ.

Кравчук і Горбачов у 1990-му році. Фото: glavcom.ua

З 1989 року, коли на хвилі горбачовської "перебудови" було створено Народний Рух України, Кравчуку як керівнику ідеологічного відділу ЦК довелося вести полеміку з представниками НРУ. Таким чином він став публічную фігурою, на відміну від зашореного керівництва КПУ.

Останні дні імперії. 1991-ий очима КГБ

В 1990-1991 роках отримав місце члена Політбюро ЦК КПУ і голови Верховної Ради УРСР. Був також народним депутатом Верховної ради УРСР Х-ХІ скликань і народним депутатом І скликання.

Після путчу ГКЧП, в серпні 1991 року Кравчук заявив про вихід із Комуністичної партії.

 Кравчук у 1991 році

Склав повноваження народного депутата у зв'язку з обранням президентом України внаслідок Всенародного референдуму 1 грудня 1991 року. Кравчук отримав 62% голосів, а його найближчий опонент В'ячеслав Чорновіл - 23%. На цьому ж референдумі 90% виборців проголосували за незалежність України.

Через тиждень після референдуму Кравчук разом із російським і білоруським колегами Єльциним і Шушкевичем підписав документ про припинення існування Радянського Союзу, за що його досі недолюблює президент СРСР Михайло Горбачов.

З грудня 1991 по липень 1994 - президент України. За його керування відбулися економічні і політичні зміни в країні - від відмови від ядерної зброї до виникнення нової лексеми "кравчучка".

1990: мітингові пристрасті в Києві. Так закінчувалася УРСР (ВІДЕО)

Програв на дострокових виборах президента колишньому прем'єр-міністру Леоніду Кучмі, набравши 45% у другому турі.

Після складання повноважень президента був народним депутатом ІІ, ІІІ, ІV скликань.

Вперше обрався до ВР на довиборах у мажоритарному окрузі в Тернопільській області (1994).

 Кравчук і Медведчук - від партії влади до невдалої опозиції

На перших виборах за змішаною системою (1998) разом із Віктором Медведчуком і Григорієм Суркісом очолив партійний список Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), втрапивши разом із СДПУ(о) до парламенту.

B серпні 2001 року отримав від Леоніда Кучми звання Героя України - "за визначний внесок у розбудову незалежної держави".

На виборах 2006 року став обличчям опозиційного блоку "Не Так!", який не пройшов до ВР, узявши 1,1% голосів.

 Леонід Кравчук виступає на 20-річчі Народного Руху. Фірмовий жест, який одразу нагадує про крилату фразу "Маємо те, що маємо". Фото: Валентин Бендюг

Читайте на "Історичній Правді" матеріали про Леоніда Кравчука:

Кравчук: "Щербицький сказав: "Який дурень придумав слово "перестройка"?"

1991: Кравчук убиває Радянський Союз (ВІДЕО)

20 років Незалежності: огляд трьох поколінь українських політиків

Кравчук вважає, що його внесок у розпад СРСР досі не оцінений

"Геть Масола-Кравчука!" Студентська революція на площі Жовтневої революції (ФОТО)

Кравчук: "Ющенко дав Бандері героя законно"

Український вояк, який врятував десятки євреїв

Круглий сирота з Лемківщини. У 17 років, неповнолітнім, пішов воювати за Україну в складі Українських Січових Стрільців. Здобув дві вищі освіти в Празі. Став успішним бізнесменом в міжвоєнній Галичині. Для врятування євреїв створив окремий бізнес і рятував їх у промисловому масштабі. За що був, врешті решт, покараний нацистами. З Німеччини до США, його – вже немічного – витягнули вдячні євреї. Звати його Олекса Кривов'яза. Латинкою прізвище писав, як Krywowiaza

Авіація працює по «своїм», або Мулінська катастрофа 1945 року

У свідомості багатьох російських дослідників, радянсько-японська кампанія постає майже ідеальною. Мемуари, література, вікіпедія та військова хроніка повністю підтверджує це, даючи однобоку модель сприйняття минулих подій. Успіхи відомі – 700 кілометровий бліцкриг 6 танкової армії через Хінган, захоплення в полон 600 тис. угруповання Квантунської армії, мінімальні втрати, та прорив сучасної прикордонної фортифікаційної системи оборони японських військ. Але навіть і тут, можна знайти «підводне каміння», у вигляді фактів, що свідомо приховувалися роками. До таких подій відносяться і інцидент 16 серпня 1945 року, коли радянські впс розбомбили власні війська які дислокувалися біля міста Мулін

1943-2022: Від нацистів – до рашистів

Імперія, яка ніколи не була до кінця засуджена й покарана за свої злочини в минулому, сьогодні повертається у своїй потворній, абсурдній реінкарнації держави-терориста. Спроби умиротворити агресора, призвели до катастрофічних наслідків – він знову чинить масові вбивства, депортації, зґвалтування і грабунки в самому центрі Європи в ХХІ столітті, реалізовуючи цілеспрямований, неприкритий, "ідеологічно обґрунтований", підкріплений псевдоісторичними наративами та дегуманізуючими формами пропаганди, акт геноциду української нації. Але, як показує історія, крах тиранії – неминучий

Коломацький переворот. Вибори Івана Мазепи

У всьому звинуватили гетьмана Івана Самойловича, засудили його і відправили разом з родиною у вигнання, а все майно конфіскували. Ініціатори змови проти Івана Самойловича і організатори цього катастрофічного походу отримали державні нагороди. У Національному архіві Швеції знайдені листи про ці історичні події. Ми надаємо повноцінні тексти німецькомовних джерел з перекладами українською