Спецпроект

Як радянський агітпроп цензурував "неправильних" космонавтів. ФОТО

Радянська пропаганда ретушувала кадри загону радянських космонавтів, прибираючи звідти фотографії опальних або мертвих людей.

Про це повідомляє американський журнал Wired.

"Початковий тріумф СРСР у космічній гонці дещо нівелюється фальсифікаціями, які супроводжували ці досягнення, - пише дописувач журналу Джеймс Оберґ, колишній науковець Центру управління польотами НАСА у Г'юстоні і фанат радянської космічної програми. - Прикладом такої фальсифікації є серія ретушованих фотографій, які побачили світ у 1970-х".

На думку Оберґа, виявити цензуру було неважко, оскільки через велику кількість замальованих облич особи, відповідальні за інформаційну політику в СРСР, самі заплуталися, яку версію правди вони давали назовні.

Колекціонуючи все, пов'язане з космонавтами СРСР, науковець раптом побачив, що частина фотографій відрізняється.

Після історичного польоту Гагаріна (50-річний ювілей цієї події світ святкував кілька днів тому) групу космонавтів запросили на відпочинок до Сочі. Там вони сфотографувалися - разом із Сергієм Корольовим. Знімки вважалися секретом, в першу чергу через те, що прізвище генерального конструктора було в СРСР таємницею аж до смерті Сергія Павловича

На цій легендарній фотці зображено "голову" радянської ракетної програми - Сергія Корольова, ліворуч від якого сидять двоє наставників. Решта - це шестеро перших у загоні космонавтів.

Єдиний у формі - Юрій Гагарін, решта у неформальних спортивних костюмах.

 А на цій фотці людина за спинами Корольова й Гагаріна грубо заретушована

"Протягом років я збирав фото космонавтів, - згадує Оберґ. - І разом із усвідомленням масштабів радянської брехнів мені хотілося вияснити правду в цій історії".

Це ж фото, тільки замість ретуші тепер акуратно домальовано трояндовий кущ. Зате - як і на інших фотках - не заретушовані пальці вирізаного космонавта на плечі його сусіда праворуч

В часи Горбачовської гласності радянські журналісти самі взялися за розслідування. Виявилося, що цензуровані особи були виключені з загону, так і не ставши космонавтами - або через погану поведінку, або через інші обставини.

Вони не могли слугувати прикладом для радянської молоді вже через те, що не змогли полетіти в космос, вважала радянська цензура.

 Фото все ближче до історичних реалій :) Тепер замість куща домалювали сходи

Вирізана з пам'яті людина - третій космонавт радянського загону, уродженець Криму Григорій Нелюбов, який розглядався як кандидат на перший політ.

Весною 1963 року, випивши пива, Нелюбов разом зі ще двома членами першого загону космонавтів влаштував бійку з [міліцейським] патрулем, за що був виключений з підрозділу.

На цій фотці Нелюбов іще не цензурований, зате обрізано інструктора-парашютиста Миколу Нікітіна - у травні 1963-го він загинув під час затяжного стрибка

Ось іще кілька фотографій із Сочі, на яких можна побачити весь масштаб "космічних чисток" радянського агітпропу.

Перший загін космонавтів у повному складі

На наступній фотці, знятій з іншого ракурсу, присутні ті ж 16 космонавтів (під час зйомок у травні 1961-го із 20 набраних у перший склад загону один помер, а троє були на лікуванні).

Гагарін пересів, щоб звільнити місце дружині Корольова з донькою першого космонавта на руках

А ось "офіційне" фото, допущене цензурою до публікації в радянській пресі.

 Тут не вистачає п'яти космонавтів і вже згаданого інструктора Нікітіна

Оберґ зробив схему, яка наглядно показує грандіозність ретушування:

 Шість із 19 членів космічного загону були "вичищені"

Детальніше читайте у квітневому числі Wired.

Дивіться також:

"До скорої зустрічі, любі друзі!". Стенограма польоту Гагаріна

Азаров вшанував космонавта, який допоміг зняти судимості Януковичу

Тільки 3% громадян знають, хто першим із українців побував у космосі

Каденюк у космосі: від старту до приземлення. ВІДЕО

1969: перші люди на Місяці. ВІДЕО

«Сувенір» для засновника Служби безпеки ОУН Миколи Лебедя

До постаті засновника, організатора і першого керівника Служби безпеки (СБ) ОУН Миколи Лебедя була прикута особлива увага органів КГБ. Навіть коли він опинився далеко за океаном, у США, до нього намагалися підіслати агентів, дізнатися про його погляди, вивідати плани, вчинити гучну провокацію і навіть мали намір за його допомогою реанімувати пошуки золота ОУН, закопаного у прикарпатських лісах.

Леся Гасиджак: «Пам’ятання минулого робить нас українцями»

Публічне інтерв’ю з Лесею Гасиджак, очільницею Музею Голодомору, у рамках виставки ГОЛОСИ Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Хто насправді була дружиною гетьмана Мазепи

На Афоні знайдено унікальний рукопис, а в ньому — її ім’я, і це не Ганна Фридрикевич.

Іванна Климпуш-Цинцадзе: «Нам слід якнайшвидше завершити процес формування української політичної нації»

Розмова з Іванною Климпуш-Цинцадзе – головою Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу, віцепрем'єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України у 2016-2019 роках.