Спецпроект

1969: перші люди на Місяці. ВІДЕО

Це була американська відповідь Гагаріну - не особливо корисна з точки зору економіки, зате така ж надихаюча. Зараз існує безліч конспірологів, які щиро переконані, що висадка на Місяць "знімалася в павільйоні Голівуду". Дивіться самі.

21 липня 1969 року землянин уперше торкнувся поверхні іншого космічного тіла.

Якщо першою людиною в космосі був радянський громадянин, то першою людиною на Місяці став американець. Це була їхня відповідь Гагаріну - не особливо корисна з точки зору економіки, зате така ж надихаюча.

Навряд чи знайдеться хоч один аналогічний за масштабами проект, щодо якого у вільному доступі було стільки ж інформації, скільки її є про "Аполлони".

Сотні тисяч фотознімків, десятки годин аудіо- та відеозаписів, гігабайти електронної інформації (від креслень і відкритих комп'ютерних кодів космічних апаратів до аналізу проблем зі сном чи харчуванням астронавтів).

Не кажучи вже про фізичні докази, від гігантської ракети-носія "Сатурн V" до 382 кг місячного грунту та каміння.

Щоб хоча б побіжно ознайомитися зі "спадщиною" космічного десанту американців на Місяць, потрібні не дні і не тижні, а місяці. При чому ця інформація є відкритою - заходь на відповідний розділ на сайті НАСА - і читай, дивись, слухай, вивчай.

Але незважаючи на таку інформаційну відкритість та повноту даних, з кожним роком зростає кількість фріків людей, які вважають, що американців на Місяці не було, а всі свідчення їх польоту - підробка.

Детальніше про це читайте у ювілейному матеріалі Івана Мельника, а ми зацитуємо кілька цікавих деталей з нього.

Попри те, що саме Ніл Армстронґ першим ступив на місячний грунт, практично немає його "місячних" фотографій: на більшості знімків, що ілюструють подвиг Армстронґа, зображений інший астронавт, Базз Олдрін.

Причина цього проста: якщо Армстронґу в екіпажі дісталася роль пілота, то Олдрін виконував роль астронавта-дослідника.

Саме він взяв на себе більшість наукових та дослідницьких завдань екіпажу "Аполлона-11". І хоча в нього на грудях теж висіла 70-міліметрова камера "Хасельблат", але Олдрін фактично не мав можливості відволікатися на фотозйомки.

Ще одне питання пов'язане з драматичним зникненням оригіналу запису висадки Армстронґа на Місяць, який ми й пропонуємо подивитися в цьому відео-фрагменті. Ця обставина дала конспірологам ще одну причину заявляти, що "жодного польоту не було". Мовляв, як же так - втратили такі цінні матеріали.

Насправді ж мова йде про відеозапис трансляції висадки. Зйомки вела камера, встановлена зовні на місячному модулі, сигнал транслювала бортова антена на Землю, і вже там його ретранслювали на телестудії, що показували посадку в прямому ефірі.

Сама магнітна плівка мала суто технічну цінність (крім відео, на неї також писали дані телеметрії), і не була придатна для того, щоб з неї зчитували відео в загальноприйнятому форматі (потрібно було окреме декодування). Саме це й призвело до того, що про плівку забули і згодом використали повторно, тим самим знищивши запис.

Однак від цього кадри, записані телестудіями, не можна вважати неоригінальними - адже джерело сигналу було одним і тим самим.

Можна було б присвятити частину статті розвінчанню найпоширеніших конспірологічних "версій", які нібито доводять, що люди на Місяць не літали. Однак оригінальні матеріали свідчать самі за себе - а кому їх недостатньо, тому навряд чи щось доведеш.

А для особливо агресивної публіки найкращим аргументом буде, напевно, той, що його застосував пілот "Аполона 11" Олдрін.

Коли на прес-конференції черговий конспіролог почав обзивати астронавта "боягузом і брехуном" і вимагати, щоб той поклявся на Біблії, що літав на Місяць, дідусь Олдрін одним ударом у щелепу відправив нахабу в нокдаун.

Друга людина на Місяці ще й непоганий боксер

-------------

Дивіться також:

1984: перша людина-супутник Землі. ВІДЕО

"Повертайся, Юро..." Стенограма польоту Гагаріна

Музей космонавтики на батьківщині Сергія Корольова. ФОТО

1962: Київ зустрічає першого українського космонавта. ВІДЕО

1997: Як літав перший український астронавт. ВІДЕО

Все за темою "Космонавтика"

«Сувенір» для засновника Служби безпеки ОУН Миколи Лебедя

До постаті засновника, організатора і першого керівника Служби безпеки (СБ) ОУН Миколи Лебедя була прикута особлива увага органів КГБ. Навіть коли він опинився далеко за океаном, у США, до нього намагалися підіслати агентів, дізнатися про його погляди, вивідати плани, вчинити гучну провокацію і навіть мали намір за його допомогою реанімувати пошуки золота ОУН, закопаного у прикарпатських лісах.

Леся Гасиджак: «Пам’ятання минулого робить нас українцями»

Публічне інтерв’ю з Лесею Гасиджак, очільницею Музею Голодомору, у рамках виставки ГОЛОСИ Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Хто насправді була дружиною гетьмана Мазепи

На Афоні знайдено унікальний рукопис, а в ньому — її ім’я, і це не Ганна Фридрикевич.

Іванна Климпуш-Цинцадзе: «Нам слід якнайшвидше завершити процес формування української політичної нації»

Розмова з Іванною Климпуш-Цинцадзе – головою Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу, віцепрем'єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України у 2016-2019 роках.