Спецпроект

Як радянський агітпроп цензурував "неправильних" космонавтів. ФОТО

Радянська пропаганда ретушувала кадри загону радянських космонавтів, прибираючи звідти фотографії опальних або мертвих людей.

Про це повідомляє американський журнал Wired.

"Початковий тріумф СРСР у космічній гонці дещо нівелюється фальсифікаціями, які супроводжували ці досягнення, - пише дописувач журналу Джеймс Оберґ, колишній науковець Центру управління польотами НАСА у Г'юстоні і фанат радянської космічної програми. - Прикладом такої фальсифікації є серія ретушованих фотографій, які побачили світ у 1970-х".

На думку Оберґа, виявити цензуру було неважко, оскільки через велику кількість замальованих облич особи, відповідальні за інформаційну політику в СРСР, самі заплуталися, яку версію правди вони давали назовні.

Колекціонуючи все, пов'язане з космонавтами СРСР, науковець раптом побачив, що частина фотографій відрізняється.

Після історичного польоту Гагаріна (50-річний ювілей цієї події світ святкував кілька днів тому) групу космонавтів запросили на відпочинок до Сочі. Там вони сфотографувалися - разом із Сергієм Корольовим. Знімки вважалися секретом, в першу чергу через те, що прізвище генерального конструктора було в СРСР таємницею аж до смерті Сергія Павловича

На цій легендарній фотці зображено "голову" радянської ракетної програми - Сергія Корольова, ліворуч від якого сидять двоє наставників. Решта - це шестеро перших у загоні космонавтів.

Єдиний у формі - Юрій Гагарін, решта у неформальних спортивних костюмах.

 А на цій фотці людина за спинами Корольова й Гагаріна грубо заретушована

"Протягом років я збирав фото космонавтів, - згадує Оберґ. - І разом із усвідомленням масштабів радянської брехнів мені хотілося вияснити правду в цій історії".

Це ж фото, тільки замість ретуші тепер акуратно домальовано трояндовий кущ. Зате - як і на інших фотках - не заретушовані пальці вирізаного космонавта на плечі його сусіда праворуч

В часи Горбачовської гласності радянські журналісти самі взялися за розслідування. Виявилося, що цензуровані особи були виключені з загону, так і не ставши космонавтами - або через погану поведінку, або через інші обставини.

Вони не могли слугувати прикладом для радянської молоді вже через те, що не змогли полетіти в космос, вважала радянська цензура.

 Фото все ближче до історичних реалій :) Тепер замість куща домалювали сходи

Вирізана з пам'яті людина - третій космонавт радянського загону, уродженець Криму Григорій Нелюбов, який розглядався як кандидат на перший політ.

Весною 1963 року, випивши пива, Нелюбов разом зі ще двома членами першого загону космонавтів влаштував бійку з [міліцейським] патрулем, за що був виключений з підрозділу.

На цій фотці Нелюбов іще не цензурований, зате обрізано інструктора-парашютиста Миколу Нікітіна - у травні 1963-го він загинув під час затяжного стрибка

Ось іще кілька фотографій із Сочі, на яких можна побачити весь масштаб "космічних чисток" радянського агітпропу.

Перший загін космонавтів у повному складі

На наступній фотці, знятій з іншого ракурсу, присутні ті ж 16 космонавтів (під час зйомок у травні 1961-го із 20 набраних у перший склад загону один помер, а троє були на лікуванні).

Гагарін пересів, щоб звільнити місце дружині Корольова з донькою першого космонавта на руках

А ось "офіційне" фото, допущене цензурою до публікації в радянській пресі.

 Тут не вистачає п'яти космонавтів і вже згаданого інструктора Нікітіна

Оберґ зробив схему, яка наглядно показує грандіозність ретушування:

 Шість із 19 членів космічного загону були "вичищені"

Детальніше читайте у квітневому числі Wired.

Дивіться також:

"До скорої зустрічі, любі друзі!". Стенограма польоту Гагаріна

Азаров вшанував космонавта, який допоміг зняти судимості Януковичу

Тільки 3% громадян знають, хто першим із українців побував у космосі

Каденюк у космосі: від старту до приземлення. ВІДЕО

1969: перші люди на Місяці. ВІДЕО

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.