Спецпроект

Як радянський агітпроп цензурував "неправильних" космонавтів. ФОТО

Радянська пропаганда ретушувала кадри загону радянських космонавтів, прибираючи звідти фотографії опальних або мертвих людей.

Про це повідомляє американський журнал Wired.

"Початковий тріумф СРСР у космічній гонці дещо нівелюється фальсифікаціями, які супроводжували ці досягнення, - пише дописувач журналу Джеймс Оберґ, колишній науковець Центру управління польотами НАСА у Г'юстоні і фанат радянської космічної програми. - Прикладом такої фальсифікації є серія ретушованих фотографій, які побачили світ у 1970-х".

На думку Оберґа, виявити цензуру було неважко, оскільки через велику кількість замальованих облич особи, відповідальні за інформаційну політику в СРСР, самі заплуталися, яку версію правди вони давали назовні.

Колекціонуючи все, пов'язане з космонавтами СРСР, науковець раптом побачив, що частина фотографій відрізняється.

Після історичного польоту Гагаріна (50-річний ювілей цієї події світ святкував кілька днів тому) групу космонавтів запросили на відпочинок до Сочі. Там вони сфотографувалися - разом із Сергієм Корольовим. Знімки вважалися секретом, в першу чергу через те, що прізвище генерального конструктора було в СРСР таємницею аж до смерті Сергія Павловича

На цій легендарній фотці зображено "голову" радянської ракетної програми - Сергія Корольова, ліворуч від якого сидять двоє наставників. Решта - це шестеро перших у загоні космонавтів.

Єдиний у формі - Юрій Гагарін, решта у неформальних спортивних костюмах.

 А на цій фотці людина за спинами Корольова й Гагаріна грубо заретушована

"Протягом років я збирав фото космонавтів, - згадує Оберґ. - І разом із усвідомленням масштабів радянської брехнів мені хотілося вияснити правду в цій історії".

Це ж фото, тільки замість ретуші тепер акуратно домальовано трояндовий кущ. Зате - як і на інших фотках - не заретушовані пальці вирізаного космонавта на плечі його сусіда праворуч

В часи Горбачовської гласності радянські журналісти самі взялися за розслідування. Виявилося, що цензуровані особи були виключені з загону, так і не ставши космонавтами - або через погану поведінку, або через інші обставини.

Вони не могли слугувати прикладом для радянської молоді вже через те, що не змогли полетіти в космос, вважала радянська цензура.

 Фото все ближче до історичних реалій :) Тепер замість куща домалювали сходи

Вирізана з пам'яті людина - третій космонавт радянського загону, уродженець Криму Григорій Нелюбов, який розглядався як кандидат на перший політ.

Весною 1963 року, випивши пива, Нелюбов разом зі ще двома членами першого загону космонавтів влаштував бійку з [міліцейським] патрулем, за що був виключений з підрозділу.

На цій фотці Нелюбов іще не цензурований, зате обрізано інструктора-парашютиста Миколу Нікітіна - у травні 1963-го він загинув під час затяжного стрибка

Ось іще кілька фотографій із Сочі, на яких можна побачити весь масштаб "космічних чисток" радянського агітпропу.

Перший загін космонавтів у повному складі

На наступній фотці, знятій з іншого ракурсу, присутні ті ж 16 космонавтів (під час зйомок у травні 1961-го із 20 набраних у перший склад загону один помер, а троє були на лікуванні).

Гагарін пересів, щоб звільнити місце дружині Корольова з донькою першого космонавта на руках

А ось "офіційне" фото, допущене цензурою до публікації в радянській пресі.

 Тут не вистачає п'яти космонавтів і вже згаданого інструктора Нікітіна

Оберґ зробив схему, яка наглядно показує грандіозність ретушування:

 Шість із 19 членів космічного загону були "вичищені"

Детальніше читайте у квітневому числі Wired.

Дивіться також:

"До скорої зустрічі, любі друзі!". Стенограма польоту Гагаріна

Азаров вшанував космонавта, який допоміг зняти судимості Януковичу

Тільки 3% громадян знають, хто першим із українців побував у космосі

Каденюк у космосі: від старту до приземлення. ВІДЕО

1969: перші люди на Місяці. ВІДЕО

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.