Спецпроект

В Білорусі планують відкрити віртуальний музей Дуги Струве

Віртуальний музей Геодезичної Дуги Струве створюють в Ошмянському районі, Гродненської області в Білорусі. До складу унікального пам'ятника історії і науково-технічної думки з колекції Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО входить геодезичний пункт Тюпішки.

Про це пише Белорусское телеграфное агентство.

Віртуальний музей планується відкрити в лютому 2013 року. Зараз ведуться активні роботи. Музей буде існувати як у віртуальному, так і в реальному просторах. Знайти його в Інтернеті можна буде за адресою www.struve.by. А в одному з приміщень бібліотеки вже сьогодні можна ознайомитися із зібраними експонатами. Тут представлені географічні карти і книги, присвячені Дузі Струве, портрети її творців - Карла Теннера, Василя Струве та Осипа Ходзько. Зібрано інформацію про всі знайдені геодезичні пункти дуги, і представлені їх координати. За задумом ініціаторів, музей буде знайомити не тільки з історією Дуги Струве та її значенням для науки, але також з культурою і традиціями народів, через землі яких вона була прокладена.

Серед цілей створення музею - розкриття історико-культурного потенціалу Дуги Струве, регіонів далекого і ближнього зарубіжжя, через які вона проходить, їх наукової значимості, підвищення туристичної привабливості об'єкта.

Дуга Струве - унікальна пам'ятка історії та науково-технічної думки з колекції Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Названа на честь керівника дослідження видатного астронома, геодезиста і математика Росії Федеріка Георга Вільгельма Струве (Василя Яковича Струве). Дуга створювалася з метою визначення форми і розмірів земної поверхні. Вона являє собою мережу з 265 тріангуляційних пунктів на території десяти країн, що представляли собою закладені в землю кам'яні куби з довжиною ребра 2 м, протяжністю 2820 км. Саме завдяки цим об'єктам було науково доведено, що Земля має форму не ідеальної кулі, а еліпсоїда.

Максимальну точність виконаної тоді роботи підтверджують сучасні космічні знімки. Похибка контрольного аерокосмічного вимірювання дуги на перевіреному відрізку склала 3,5 см.

В даний час пункти дуги Струве збереглися на території Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Литви, Латвії, Молдови та України. Сьогодні вони в більшій мірі представляють інтерес як об'єкти історико-культурної спадщини, що має певний туристичний потенціал.

У Білорусі перші пункти геодезичної дуги Струве були виявлені в 2001 році. За історичними даними, на території країни був закладений 31 пункт, з них збереглися 19. У тому числі п'ять пунктів (включаючи об'єкт в Ошмянському районі) обладнані спеціальними знаками і внесені до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.