Спецпроект

В Естонії знайшли викрадача музейної банки з фекаліями

В Естонії розкрили скандальну крадіжку, вчинену восени 2012 року. Тоді з Тартуського художнього музею був викрадений фрагмент інсталяції Яана Тоомика - скляна банка з фекаліями.

Про це пише ТСН.ua.

Як стало відомо, злочин скоїв Яссь Казелаан - член Естонської об'єднання скульпторів, який закінчив раніше магістратуру Естонської художньої академії.

Викрадач був оштрафований на 64 євро. При цьому не уточнюється, чи був у нього вилучений вкрадений фрагмент інсталяції.

За словами самого Казелаана, він "хотів не прославитися, а викликати дискусію".

Оригінальна інсталяція Яана Тоомика з фекаліями була створена в 1992 році. Як повідомлялося, вона представляла собою виставлені по колу банки з випорожненнями автора, на яких були таблички з описом його раціону.

У 2012 році ця інсталяція була відтворена для виставки під назвою "Е? Фу! Бс! Буе! Вау! Класика сучасного естонського мистецтва", що відкрилася в Тартуському художньому музеї (оригінальний твір до того часу у автора не зберігся). Через деякий час після відкриття виставки стало відомо, що Тартуський художній музей вирішив придбати у Тоомика права на цей твір. Як пояснила директор музею Рєет Марк, йдеться про право на відтворення інсталяції. За її словами, постійно зберігати у себе банки з випорожненнями музей не збирається. Заплатити музей вирішив "за ідею", а також таблички з меню, використані автором. Робота Яана Тоомика була оцінена в дві тисячі євро.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.