АНОНС: "Істправда" на ZIK - про Норильське повстання та збереження пам'яті про вояків УНР

4 червня у програмі "Історична правда з Вахтангом Кіпіані" мова піде про громадську ініціативу зі збереження пам'яті про українських вояків, Норильське повстання та роботу істориків, які фіксують як мінявся повоєнний Львів.

60-річчя неймовірної (як на умови радянського тоталітаризму) події – повстання політичних в’язнів у концтаборах біля Норильська. Саме цей виступ примусив кремлівську владу змінити умови утримання позбавлених волі людей у системі таборів – нелюдському ГУЛАГу.

У післявоєнні роки близько 70 відсотків від загального числа політичних в’язнів СРСР становили українці – переважно учасники повстанського руху. Програма запропонує спогади галичан – безпосередніх учасників подій початку літа у таборах крайньої російської Півночі.  

Крім того, "Історична Правда" …

-  розповість про небайдужих патріотів України, які власним коштом відновлюють пам’ять про героїв Вітчизни, не чекаючи на бодай символічну допомогу з боку держави.

- зверне увагу про негідну поведінку працівників дипломатичного представництва України у Польщі, які відмовляються дбати про могили борців за незалежність, похованих у Варшаві.

- проаналізує, скільки ще вкрай цікавих таємниць може приховувати історія Львова.

- поінформує про маловідому сторінку, коли за кошти, зібрані у США, на території України намагалися організувати сільськогосподарські єврейські комуни.

"Історична правда з Вахтангом Кіпіані" – щовівторка в ефірі телеканалу ZIK о 22:00.

Приєднуйтесь до нашої сторінки у Facebook!

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.