Українська правда
Історична правда

В інтернет виклали архів з історії Карпатської України. СКАНИ

09.10.2013
Версія для друку

На сайті Електронного архіву визвольного руху avr.org.ua розміщено добірку маловідомих документів про події у Карпатській Україні у 1938-1939 роках.

Добірку підготував Центр досліджень визвольного рузу з нагоди 75-річчя першого автономного уряду Карпатської України. Уряд на чолі з Андрієм Бродієм було утворено 8 жовтня 1938 року.

Всього доступними для ознайомлення в Інтернеті стали 24 документи українською, російською та угорською мовами, оригінали яких зберігаються у Галузевому державному архіві СБУ та Архіві управління СБУ в Закарпатській області.

В документах описується існування Карпатської України як автономної республіки у складі Чехословаччини (жовтень 1938 — 14 березня 1939 року) і незалежної держави (березень 1939 року): діяльність уряду, політичної організації "Українського національного об’єднання" (УНО) та збройних загонів Організації народної оборони "Карпатська Січ" (ОНОКС).

Кандидат історичних наук Олександр Пагіря, дослідник історії Карпатської України, зазначає, що виявлені в кількох оперативних справах МГБ [міністерства державної безпеки, назва радянської політичної поліції у 1946-53 рр - ІП] СРСР внутрішні документи Карпатської Січі є унікальними в своєму роді.

     Заклик "Жіночої Січі" до жінок Закарпаття організовуватись для допомоги чоловікам в обороні Карпатської України

"Раніше вважалося, що архів Головної команди був спалений самими січовиками перед відступом з Хуста 16 березня 1939 року, адже ці документи могли потрапити до рук угорської жандармерії і стати базою для подальших репресій", - зазначив історик. - Також нове світло на історію відносин між Карпатською Україною та Угорщиною проливають листи урядової делегації, що була направлена з Хуста до Будапешта у пошуках засобів дипломатичного врегулювання міждержавного військового конфлікту".

 Наказ №2 командування "Карпатської Січі"

За словами працівника Електронного архіву Андрія Вівчара, особливо цікава інформація подана у матеріалах, вилучених 23 травня 1952 року МҐБ у заарештованого Степана Гірняка із села Сторожниця Ужгородського району. Документи належали його родичу Івану Костику — коменданту Перечинської окружної команди "Карпатської Січі".

Виписка з документів, вилучених у 1952 році в арештованого жителя села Сторожниця Ужгородського району Закарпаття Степана Гірняка (організаційні документи ОНОКС)

"Оригінали були знищені, але залишились виписки з них, перекладені російською мовою, — говорить Андрій Вівчар. — Серед іншого, у них можна знайти списки старшин Перечинської окружної команди "Карпатської Січі", членів окружного проводу Українського національного об’єднання та січових провідників по селах, накази про оголошення подяки окремим січовикам, надання старшинських рангів тощо".

Ознайомитися з колекцією можна на сайті Е-архіву.

Нагадаємо, що відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом ЦДВР, ЛНУ імені Франка та музею "Тюрма на Лонцького".

Раніше Е-архів викладав в інтернет колекції документів, дотичних до:

- шифрування і кодування документів ОУН;

- Волинської трагедії;

- масових розстрілів в'язнів НКВД улітку 1941 року;

- польського підпілля у Львові 1942-44 років;

- дослідження ідеолога ОУН про фашизм (1946);

- останнього командира УПА Василя Кука.

Наразі в Е-архіві доступні копії 11001 документа.

Дивіться також інші матеріали за темами "Карпатська Україна" і "Архіви"Теми: Карпатська Україна, архіви, документи, XX сторіччя, історія УкраїниАВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter