Спецпроект

Платформа європейської пам'яті та сумління нагадала про річницю Ванзейської конференції. ЗАЯВА

Цього дня, 79 років тому у передмісті Берліна Ванзеє відбулась конференція, скликана керівником Головного управління імперської безпеки Німеччини Рейнгардом Гейдріхом, з метою координації "остаточного вмрішення єврейського питання"

 

Цього дня, 79 років тому у передмісті Берліна Ванзеє відбулась конференція, скликана керівником Головного управління імперської безпеки Німеччини Рейнгардом Гейдріхом.

Конференція мала на меті координацію "Остаточного вирішення єврейського питання".

На конференції було ухвалено протокол, який формалізував масові погроми та страти на окупованих нацистами територіях та на Східному фронті впродовж кількох років.

На нараді були присутні представники міністерств закордонних та внутрішніх справ, юстиції, а також СС. Вони будуть залучені до промислового винищення 6 мільйонів євреїв, а також мільйонів інших меншин, таких як роми, та узагалі усіх "етнічно небажаних".

Один примірник Протоколу пережив війну. Його знайшов німецький адвокат Роберт Кемпнер у березні 1947 року серед матеріалів, вилучених у Міністерстві закордонних справ Німеччини. Він був використаний як доказ у Нюрнберзьких процесах. Ванзейська вілла, де відбувалась конференція, зараз є меморіалом Голокосту.

Протокол містить холодний бюрократичний та евфемічний вираз "евакуація євреїв на схід".

Ніколи не забувайте.

Леся Українка: про що не пишуть у підручниках

Хвора, сумна і з грабельками – такою навчили нас бачити Лесю Українку. Але якою вона була насправді? На щастя, Лариса Косач одна з небагатьох класиків, чий архів (зокрема, листування) вдалося зберегти, а з ним і цілу історію української літератури та життя культурної еліти зламу ХІХ і ХХ століть. Завдяки цим архівам ми можемо подивитися на неї по-новому, а заразом і на цілу епоху: час тендітних дам, літературних вечорів, перших курортів, трамваїв і краси епістолярного стилю…

Генерал Олександр Удовиченко. Представник розвідки УНР у Франції

Генерал-полковник Армії УНР Олександр Удовиченко по праву входить до військової еліти Української революції 1917–1921 років. Він командував Третьою залізною стрілецькою дивізією, що вважалася однією з найбоєздатніших частин Армії УНР, обіймав низку інших відповідальних посад в українській армії і зажив слави вмілого й відважного командира.

Забути майдан?

«Ніколи більше», «Ми завжди пам’ятатимемо» – слова, які найчастіше чуємо у громадянських епітафіях, політичних заявах, телевізійних новинах, на комеморативних церемоніях, у меморіальному, музейному чи освітньому просторі

Неофіти українства: Софія Русова

Українці, які зреклися своєї мови та історії, на жаль, не є чимось винятковим для нашого народу. Таких було багато і триста, і сто років тому. Вистачає їх в Україні й сьогодні. З іншого боку ми дуже мало знаємо і говоримо про тих, хто, не будучи українцем за походженням, став ним за переконанням. Таких людей в нашій історії було чимало. Зазвичай ми якось буденно констатуємо неукраїнське походження окремих представників української еліти, згадуємо про це якось між іншим, як про таку собі дивакуватість - от, мовляв, і таке буває