Українські та польські архівісти презентували книгу про початок Другої світової війни

Українські та польські архівісти презентували нову книгу про перші місяці Другої світової війни

Про це повідомляють на сторінці Служби безпеки України в фейсбуці.
 
Зокрема, як радянська влада "зачищала" Західну Україну від так званих "ворожих елементів". Викладена там інформація раніше була засекречена від громадськості та стала доступною завдяки відкритості Архіву СБУ, де зберігаються відповідні дані.
 
Презентація відбулася у Варшаві та знаменує 25-річчя співпраці вчених обох країн. А саме – щодо роботи з підготовки спільної документальної серії "Польща та Україна у тридцятих-сорокових роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб".
 
"Це уже 10-й, ювілейний, том серії. Він називається "Наказ № 001353. Операція проскрипції НКВД 1939–1941". Випуск вийшов друком у 2020 році і вже встиг привернути чималу увагу світової спільноти", – заявив директор Галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут.

За словами співробітника української спецслужби, у виданні вперше оприлюднили невідомі раніше документи. Зокрема про репресії проти державних діячів, військовослужбовців, співробітників спеціальних та правоохоронних органів Другої Речі Посполитої, які вчинили органи НКВД у західних областях України, окупованих радянською владою восени 1939 року.

 
Як підкреслив Андрій Когут, вихід книги став можливим завдяки співпраці Архіву СБУ та Архіву Інституту національної пам'яті Республіки Польща у межах "Договору про співробітництво між Службою безпеки України та Інститутом національної пам'яті – Комісією з розслідування злочинів проти польського народу".
 
Частина унікальних документів, які вперше опублікував Архів СБУ, доступна за цим посиланням. Повну версію збірки незабаром розмістять в електронному форматі на ресурсах СБУ.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.