Спецпроект

"Борці з комунізмом" у Чехії отримають підвищену пенсію і гроші

За рішенням Сенату Чехії учасники антикомуністичного опору отримають матеріальну компенсацію і підвищену пенсію.

Про це повідомляє чеська агенція Ptel.

Учасники "третього антикомуністичного опору" отримають виплату в розмірі 100 тисяч крон, овдовілі дружини - 50 тисяч. У випадку, якщо учасники отримують низьку пенсію, то виплати будуть підвищені до середнього рівня (близько 11 тисяч крон).

Проект закону затверджений Сенатом Чеської республіки і направляється на підпис президенту ЧР Вацлаву Клаусу. Закон вступить в силу в символічну дату - 17 листопада (День боротьби за свободу і демократію).

Естрада і політика. Прага-1968 і дві долі зірок поп-музики

Проект закону підтримали 44 з 71 присутніх при голосуванні сенаторів, в тому числі багато соціал-демократів.

Законодавцям ще належить прийняти рішення про те, яким способом учасники опору зможуть засвідчити свою діяльність, і як визначити коло людей, на яких закон поширюватися не буде.

Нагадаємо, що минулого року комуністичним чиновникам Польщі зменшили пенсії.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.