2004: "яєчний теракт" проти Януковича

24 вересня 2004 року став днем, коли зростання рейтингу кандидата в президенти Віктор Януковича припинилося. Країна побачила, що замість Залізного Господаря у виборах бере участь людина, котра впала від курячого яйця.

24 вересня 2004 року тодішній прем'єр-міністр України Віктор Янукович прилетів до Івано-Франківська, сів у автобус і поїхав на зустріч зі студентами Прикарпатського університету імені Стефаника. Біля універу Януковича зустріла дві групи студентів, які скандували "Ющенко!" - показово, що одна група нібито складалася з прихильників прем'єр-міністра.

В момент виходу кандидата з автобуса 17-річний студент-економіст Дмитро Романюк, обурений адмінресурсним впливом влади на студентів, кинув у Януковича яйце і влучив у груди. Віктор Федорович опустив очі на піджак, схопився за груди і впав. Охорона кинулася вивозити його геть.

Так закінчилася перша зустріч провладного кандидата в президенти з електоратом Прикарпаття.

Операція "Яєчня" або "теракт" проти Януковича

Інцидент одразу ж почав обростати жахливими подробицями. Янукович нібито опинився у реанімації з "колаптоїдним станом", ледь не зазнавши "патологічних змін". Губернатор Прикарпаття Вишиванюк заявляв, що у прем'єра кинули два камені, Ганна Герман говорила про важкий тупий предмет, а тодішній радник Януковича Тарас Чорновіл - про камінь і яйце.

Показово, що у 2007 році Чорновіл говорив, що яєчний теракт був спланований... в адмінстрації тодішнього президента Леоніда Кучми.

Виробники яєць засуджують "яєчний теракт". ФОТО

Ручна преса не відставала у агітпропі. Скани зразків тодішньої творчості газети "Сегодня" можна побачити у розділі "Артефакти" - скажімо, матеріальчик "На Януковича напали националистьі-отморозки..." або шедевральний заголовок: "Нападение на Януковича было спланировано (ага, націоналістами-відморозками :) - ІП), а доказательств того, что Ющенко отравили умышленно, нет до сих пор".

Тож коли показали відео, воно стало справжнім відкриттям для суспільства. Виявляється, нічого не було, крім яйця. Сенсаційний сюжет наважився показати тільки один телеканал - 5-ий. Всі інші слухняно обмежилися коментарями провладних політиків і міліції.

Сцену падіння продемонстрували також "Євроньюс" і НТВ, і саме звідти оцифроване відео перекочувало на УП і сайт "Майдан", стрімко ставши одним із перших відео-хітів УАнету (тоді ще не було ютюба, і для перегляду ролик доводилося спершу закачувати, як і інше відео часів тієї бурхливої виборчої кампанії) і здійнявши рейтинг 5-го каналу до небачених до того висот.

Помаранчева революція: 20 ВІДЕО, які запам'яталися

24 вересня - день, коли зростання рейтингу Януковича припинилося. Завдяки поширенню цього відеосюжету з промовистою ремаркою "Без коментарів" падіння міцного господарника від звичайного яйця стало виглядати особливо комічним - особливо на тлі серйозних реплік чиновників про "важкий тупий предмет", "колаптоїдний стан" і "теракти націоналістів".

24 вересня почали народжуватися численні анекдоти на яєчну тематику, які закінчилися створенням повноцінного комедійного бренду "Веселі яйця" і офісної онлайн-гри "Хамське яєчко". Потуги Януковича повернути імідж жорсткого хлопця за допомогою "наїздів" на опонента не змінили ситуацію.

 
Під час помаранчевих подій тільки одну людину на сцені Майдану зустрічали більшими аплодисментами, ніж Ющенка. 30 листопада 2004 року мільйон українців грандіозними оваціями вітав молодого студента Дмитра Романюка, який одним яйцем змінив перебіг виборів.
 
Від великого до смішного один крок. Про це варто пам'ятати всім чиновникам і кандидатам.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.