2004: "яєчний теракт" проти Януковича

24 вересня 2004 року став днем, коли зростання рейтингу кандидата в президенти Віктор Януковича припинилося. Країна побачила, що замість Залізного Господаря у виборах бере участь людина, котра впала від курячого яйця.

24 вересня 2004 року тодішній прем'єр-міністр України Віктор Янукович прилетів до Івано-Франківська, сів у автобус і поїхав на зустріч зі студентами Прикарпатського університету імені Стефаника. Біля універу Януковича зустріла дві групи студентів, які скандували "Ющенко!" - показово, що одна група нібито складалася з прихильників прем'єр-міністра.

В момент виходу кандидата з автобуса 17-річний студент-економіст Дмитро Романюк, обурений адмінресурсним впливом влади на студентів, кинув у Януковича яйце і влучив у груди. Віктор Федорович опустив очі на піджак, схопився за груди і впав. Охорона кинулася вивозити його геть.

Так закінчилася перша зустріч провладного кандидата в президенти з електоратом Прикарпаття.

Операція "Яєчня" або "теракт" проти Януковича

Інцидент одразу ж почав обростати жахливими подробицями. Янукович нібито опинився у реанімації з "колаптоїдним станом", ледь не зазнавши "патологічних змін". Губернатор Прикарпаття Вишиванюк заявляв, що у прем'єра кинули два камені, Ганна Герман говорила про важкий тупий предмет, а тодішній радник Януковича Тарас Чорновіл - про камінь і яйце.

Показово, що у 2007 році Чорновіл говорив, що яєчний теракт був спланований... в адмінстрації тодішнього президента Леоніда Кучми.

Виробники яєць засуджують "яєчний теракт". ФОТО

Ручна преса не відставала у агітпропі. Скани зразків тодішньої творчості газети "Сегодня" можна побачити у розділі "Артефакти" - скажімо, матеріальчик "На Януковича напали националистьі-отморозки..." або шедевральний заголовок: "Нападение на Януковича было спланировано (ага, націоналістами-відморозками :) - ІП), а доказательств того, что Ющенко отравили умышленно, нет до сих пор".

Тож коли показали відео, воно стало справжнім відкриттям для суспільства. Виявляється, нічого не було, крім яйця. Сенсаційний сюжет наважився показати тільки один телеканал - 5-ий. Всі інші слухняно обмежилися коментарями провладних політиків і міліції.

Сцену падіння продемонстрували також "Євроньюс" і НТВ, і саме звідти оцифроване відео перекочувало на УП і сайт "Майдан", стрімко ставши одним із перших відео-хітів УАнету (тоді ще не було ютюба, і для перегляду ролик доводилося спершу закачувати, як і інше відео часів тієї бурхливої виборчої кампанії) і здійнявши рейтинг 5-го каналу до небачених до того висот.

Помаранчева революція: 20 ВІДЕО, які запам'яталися

24 вересня - день, коли зростання рейтингу Януковича припинилося. Завдяки поширенню цього відеосюжету з промовистою ремаркою "Без коментарів" падіння міцного господарника від звичайного яйця стало виглядати особливо комічним - особливо на тлі серйозних реплік чиновників про "важкий тупий предмет", "колаптоїдний стан" і "теракти націоналістів".

24 вересня почали народжуватися численні анекдоти на яєчну тематику, які закінчилися створенням повноцінного комедійного бренду "Веселі яйця" і офісної онлайн-гри "Хамське яєчко". Потуги Януковича повернути імідж жорсткого хлопця за допомогою "наїздів" на опонента не змінили ситуацію.

 
Під час помаранчевих подій тільки одну людину на сцені Майдану зустрічали більшими аплодисментами, ніж Ющенка. 30 листопада 2004 року мільйон українців грандіозними оваціями вітав молодого студента Дмитра Романюка, який одним яйцем змінив перебіг виборів.
 
Від великого до смішного один крок. Про це варто пам'ятати всім чиновникам і кандидатам.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.