1970: "Як козаки у футбол грали". Мультфільм УРСР часів застою

42 роки тому автори мультику про козаків точно передбачили розклад нинішньої групи на Євро-2012 - Україна, Франція, Англія і навіть щось схоже на шведів. Зрештою Україна виграє з розгромним рахунком.

Загалом студія "Київнаукфільм" випустила 9 короткометражних мультфільмів з серії "Як козаки...". Перший був знятий у 1967-му, останній - в 1995-му.

Пригоди неговірких колоритних персонажів припали до смаку не тільки радянським телеглядачам. Повідомляють, що неабияку популярність серіал здобув в Ірані.

Добродушний силач, відважний коротун і довготелесий хитрун - троє головних героїв серіалу виглядали по-совковому шароварно, але в кожному мультику показували чудеса успіху і перемоги.

Це відео - друга серія козацьких пригод. "Як козаки у футбол грали", 1970 рік. Зараз у мережі активно обговорюють "пророчий" зміст цього мультфільму. 42 роки тому його автори точно передбачили розклад нинішньої групи на Євро-2012 - Україна, Франція, Англія і нібито Швеція (хоча насправді це швидше середньовічна Німеччина).

Відповідає нинішньому чемпіонату навіть послідовність ігор групового турніру. Спершу козаки виграють 1:2 у "лицарів" (які йдуть в атаку клином, наче хрестоносці :) ). Потім із тим же рахунком долають мушкетерів.

З ранньомодерної Франції наші герої потрапляють у вікторіанську Англію, де після запеклої битви на залитому дощем газоні отримують із рук королеви омріяний кубок, перемігши островитян 3:13. Ви вірите в такий рахунок на нинішньому Євро?

Сценарист "пророчого" мультфільму - Володимир Капустян. Режисер серіалу - Володимир Дахно, який у 1991-му зняв легендарну "Енеїду". Останні роки свого життя народний артист України Дахно жив у злиднях, на пенсію в кількасот гривень.

Гарного вам футбольного свята. Хай переможе сильніший.

Дивіться інші відео з початку 1970-их:

Новорічне звернення Брежнєва до радянського народу. ВІДЕО

"Червона Рута" перемагає в першому конкурсі пісні в Союзі. ВІДЕО

Тарапунька і Штепсель як зброя радянської пропаганди. ВІДЕО

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.