100 років Рональду Рейгану: обкладинки американських журналів

Американці продовжують відзначати ювілейну дату - 6 лютого виповнилося 100 років від дня народження президента Рональда Рейгана, якого вважають одним з найвидатніших державних діячів за всю сучасну історію Сполучених Штатів.

У дні святкування всі згадують найбільші досягнення Рейгана, повідомляє Радіо Свобода. Він став президентом 1981 року, коли у США зросла інфляція, а безробіття сягнуло понад 10 відсотків. Новий президент подолав кризу шляхом зменшення податків, скорочення урядових витрат і обсягу бюрократичного апарату.

Рейган, який сповідував традиційний американський індивідуалізм і приватну ініціативу, казав, що уряд не в стані розв'язувати соціальні проблеми, але здатний створювати нові проблеми. Його філософія була проста: якомога менше урядових циркулярів, якомога менше податків, якомога більше грошей у кишенях американців.

Саме Рональд Рейган назвав Радянський Союз "імперією зла", на яку чекає "смітник історії". Вважаючи комуністичний Кремль найбільшою загрозою західній цивілізації, Рейган започаткував переозброєння американської армії і цією гонкою, як зауважив гарвардський історик Ричард Пайпс, "довів СРСР до фактичного банкрутства".

Промову Рейгана про "імперію зла" (1983 рік), де він закликає громадян вибрати одну із сторін у гонці озброєнь замість ставати "над сутичкою", дивіться у розділі "Відео"

Були й скандали, найкрупніший із яких - "Іранґейт", що його в СРСР називали "Іран-контрас". Адміністрація Рейгана без санкцій парламенту продавала зброю ісламістському Ірану, а на отримані кошти фінансувала нікарагуанських повстанців, котрі боролися проти соціалістичного уряду.

Рейган був переобраний на другий чотирирічний президентський термін з величезною перевагою, доти небаченою на американських виборах. Він реалістично оцінив прихід до влади у Москві Михайла Горбачова і зумів знайти з ним спільну мову.

Пам'ять сорокового президента вшановують низкою заходів. Навіть висуванець Демократичної партії Барак Обама з повагою згадав, що республіканець Рейган посідав "рідкісний талант вселювати оптимізм у важкі для країни часи".

"Історична Правда" пропонує згадати, як оцінювали Рональда Рейгана журналісти його власної країни.