Реконструкція бою УПА з НКВД під Львовом. ФОТО

За сценарієм, вояка УПА, якого захопили в полон енкаведисти, "звільняє" переодягнена в партизанів сотня НКВД, щоб дізнатися від нього інформацію, не отриману на допитах. Проте справжні партизани УПА розкривають перевертнів і зав'язується бій.

У Львові до 70-річчя створення Української Повстанської армії відбулося військово-історична реконструкція бою між підрозділами НКВД і відділами УПА.

Дійство проходило в лісопарку "Зубра". Подивитися на реконструкцію прийшло чимало львів'ян.

Всього в реконструкції взяло участь біля 80 членів Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять".

Командир робить ранковий обхід

Учасники реконструкції були вдягнені у різноманітні військові однострої Другої світової - від радянських гімнастерок до німецьких кітелів та камуфляжних курток.

 Чота УПА

Також глядачі могли побачити й імпровізовану форму УПА.

 Шикування перед боєм

 Пряжка, перероблена з німецької. Орла зі свастикою викинуто, напис "З нами Бог" залишено. Це армійська пряжка (на пряжці СС був напис "Моя честь - вірність!")
Учасники реконструкції споряджають зброю
Повстанські розвідники

За сценарієм, вояка УПА, якого захопили в полон енкаведисти, "звільняє" переодягнена в партизанів сотня НКВД.

Напад на автомобіль з НКВД
 Повстанці ховаються за бронеавтомобілем НКВД (чомусь німецьким Sd.Kfz.222)

Мета переодягнених енкаведистів - щоб повстанець, відчувши себе серед своїх, видав ту інформацію, яку з нього не вдалося вибити на допитах.

 Повстанці у засідці
 Бій

Бійцям НКВД наче вдається задуманий план, проте справжні партизани УПА розкривають перевертнів і завязується бій, у який по черзі стягується підкріплення з обох сторін.

Рукопашний бій між повстанцями і переодягненими енкаведистами
 Тягнуть убитого повстанця
УПА контратакує

І хоч на боці енкаведистів була гармата і бронеавтомобіль, у цьому бою їм все ж не вдається здолати опір УПА.

Добиває пораненого енкаведиста

Повстанці забирають зброю з убитих ворогів...
 ...і тут на них знову нападають
 А це Острозький загін УПА в лісах Тернопільщини. 1943 рік. Фото з архіву ЦДВР
 Переможний салют
 Жінки і діти
 Обід у центрі Львова

Фото: Валерій ШМАКОВ

Дивіться також:

Танки в снігах. Реконструкція боїв під Києвом узимку 1943-44 рр. ФОТО

Зброя та уніформа козака Дієвої армії УНР. ФОТО

Зустріч на Ельбі. Реконструкція останньої битви Першого Українського. ФОТО

У Південній Африці реконструюють Червону армію. ФОТО

1864: Громадянська війна в США. Реконструкція битви у Глушині. ВІДЕО

«…з крісом у руках, з пером чи живим словом» спадщина Євгена Побігущого

За життя Є. Побігущого-Рена його дописи в еміграційній пресі, передмови до окремих військознавчих студій, відгуки й рецензії на видання українською й чужими мовами, спогади, завуальовані псевдом «Євген Беркут», а виступи і вибрані доповіді – й поготів, ніколи не були зібрані під однією обкладинкою. З огляду на це у рік 120-ліття Є. Побігущого-Рена настав найвищий час подати сучасному українському читачеві його вибрані публікації, рукописи, виступи і листування.

Сталінська "боротьба з бандитизмом". Раунд перший: 1944

Нищівної поразки в бою з бригадою УПА-Північ "Помста Базару" зазнав підрозділ 1-го батальйону 220-го прикордонного полку НКВД. Підрозділ був оточений, розчленований на кілька груп і майже в повному складі знищений. Бій стався в річницю страти ЧК учасників Другого зимового походу Армії УНР у 1921 році під с. Базар. Так бригада УПА символічно відплатила чекістам за смерть українських вояків.

Український патріот й авантюрист Джейкоб Макогін – князь Леон Богун Мазепа Розумовський

Він видавав себе за відставного полковника Корпусу морської піхоти США і нащадка українського гетьмана Кирила Розумовського, купував вілли і квартири в Італії та Швейцарії, на власному автомобілі разом із ефектною і заможною дружиною-американкою об’їздив пів Європи, багато жертвував на підтримку українського національно-визвольного руху і привернення уваги в світі до українського питання. При цьому культивував ореол загадковості і таємничості навколо своєї персони серед оточення, через що його нерідко вважали чи то американським, чи то англійським, чи якимось іншим шпигуном.

Харківська епопея Павла Шандрука

Постать українського військового, генерал-хорунжого армії УНР Павла Шандрука доволі відома. Герой Української революції та вересневої кампанії 1939 року. Генерал-полковник в еміграції та командувач Української Національної Армії. У 1965 році польський еміграційний уряд нагородив Шандрука вищим військовим відзначенням – срібним орденом "Віртуті Мілітарі". Перелік звитяг цієї непересічної постаті можна ще довго продовжувати. Та чи все нам відомо про його ранню біографію? У пропонованому Вам матеріалі розповідається про харківський період та службу в поліції, ймовірно, того самого Павла Шандрука.