Хрещена мати українського збройного підпілля

Осипа Паньківська із тих перших, хто сформував український жіночий рух. Співзасновниця Наукового товариства ім. Шевченка та однієї з перших жіночих шкіл, де викладання велось українською. Активістка багатьох жіночих гуртків "Просвіти". Виховала сотні українських дівчат, зокрема пластунок. Саме вона збирала гроші на табори таємного Пласту. А її хата стала центром, куди прибували наддніпрянці з-під царського режиму, а опісля відбували зв'язкові українського підпілля Львова до УГА.

 
Осипа Паньківська

Осипа Паньківська із тих перших, хто сформував український жіночий рух. Співзасновниця Наукового товариства ім. Шевченка та однієї з перших жіночих шкіл, де викладання велось українською. Активістка багатьох жіночих гуртків "Просвіти". Виховала сотні українських дівчат, зокрема пластунок. Саме вона збирала гроші на табори таємного Пласту. А її хата стала центром, куди прибували наддніпрянці з-під царського режиму, а опісля відбували зв'язкові українського підпілля Львова до УГА.

Осипа народилась у відомій українській родині Федаків 18 жовтня 1866 року. Рідна сестра адвоката Степана Федака, якого називали "тестем ОУН". Доньки якого (племінниці Осипи) вийшли заміж за Євгена Коновальця та Андрія Мельника.

21-річною почала вчителювати в хлоп'ячій школі імені Григорія Пірамовича у Львові (при якій за її участі розгорнуто українські класи). Через сім років стає учителькою школи вправ при Державній жіночій семінарії у Львові. Десь в цьому часі зробила світлину у вишиванці.

Вчителька у першій дівочій приватній школі Українського педагогічного товариства ("Рідна Школа"). Яка також стала першим українським приватним навчальним закладом у Львові. Створена в далекому 1898 році, розвинулась в українську жіночу школу імені Шевченка. На початках там викладала й Осипа – на волонтерських засадах.

Дружина Костя Паньківського (1855–1915) – українського економіста і громадського діяча. "Осипа Паньківська – одна з перших наших жінок, що посвятилися фаховій праці (вчительській. – Ю.Ю.). Свого знання не покинула і тоді, коли вийшла заміж. І цікаве, як прекрасно вміла вона погодити свої вчительські обов'язки з обов'язками жінки, матері і господині дому". Тоді вона була з тих перших жінок, які виходили із типово-приватного подружнього побуту в публічну площину суспільного життя.

Рідний брат її чоловіка – Северин – мешкав у Харкові і був близьким приятелем Миколи Міхновського та Левка Мацівича. Збереглась їх світлина біля памятинка Шевченка у Харкові. Дім Осипи у Львові по вулиці Чернецького, 26 (тепер – Винниченка) знав увесь український актив по обидва боки Збруч – галичани і надніпрянці.

 
Кам'яниця на вул. Чарнецького, 26 у Львові (тепер — Винниченка), 1926 рік
ube.nlu.org.ua

"Її хата (чи не найбільш гостинна хата у Львові!) мала завдяки тісним, особистим зв'язкам з Великою Україною завжди всеукраїнський характер". У 1905-1914 роках хата Осипи стала осередком емігрантів з Великої України, які приїздили до Львова. А у 1920-х роках одним із центрів Товариства Допомоги Емігрантам з Великої України.

Під час Першої світової війни всі, хто просили в Осипи про допомогу отримували її. "Осипа Паньківська овдовіла під час війни. У її помешканні постійно перебували "на стації" (тепер би сказали "на квартирі") гімназисти і студенти — далекі родичі, діти багатьох визначних українських громадян, що навчалися у Львові".

Чоловіка вивезли московські окупанти як заручника, і він помер в Києві у 1915 році, залишивши двох неповнолітніх синів. Дітей виховала активними пластунами. Адвокат Кость Паньківський згодом очолив Верховну Пластову команду, а у еміграції певний час очолював уряд УНР. Молодший син – Степан – був одним із тих добровольців, які 1 листопада 1918 року підняли над львівською ратушею синьо-жовтий прапор.

Під час бойових дій УГА з поляками у 1918-1919 роках "неодна важлива справа вирішувалася в її хаті, і саме з цієї хати виходили кур'єри на "тамтой бік"". Тобто через лінію фронту, до українських військ. Коли у 1919 році школа, в якій викладала Осипа, опинилася без приміщення (польські дівчата не хотіли сидіти поруч із "гайдамачками"), то саме в цій львівській українській хаті "два класи знайшли своє місце".

Від 1920 року і до своєї смерті 10 грудня 1934 року Осипа стала співзасновницею і постійною скарбничкою "Товариства Вакаційних Осель". Збирала гроші для фінансової підтримки літнього таборування українських дітей та пластової молоді.

Померла під час польської окупації Львова. Друзі у некролозі написали, що забрала із собою багато таємниць українського підпільного життя. "Ми свідомі того, що знаємо не все, що в хаті Осипи Паньківської відбувалося, і що там народжувалося набагато більше. Лише мури цієї хати могли б розповісти нам усе, як і вона сама".

Теми

Роман КОВАЛЬ, Юрій ЮЗИЧ, Історичний клуб "Холодний Яр": Пластун Ярко Сось - один із найуспішніших військових пілотів США

Всі бачили "Top Gun" з Томом Крузом? А тепер знайомтесь з одним із прототипів головного героя. Член Пласту підполковник Ярко Сось - "Джей Джей" (J.J.). Один із найуспішніших військових пілотів США. 4000 годин в небі на F-14, F/A-18 та F-16. Успішно виконав 746 посадок на авіаносець, з яких 250 – вночі. Серед іншого був і командиром школи винищувачів "Top Gun", показаної у фільмі. А у відставці став успішним спізасновником великої ветеранської бізнес-компанії в сфері комерційної авіації.

Олександр Алфьоров: Голова УІНП Олександр Алфьоров представив п’ять принципів роботи Інституту

Новопризначений Голова Українського інституту національної пам'яті Олександр Алфьоров провів першу зустріч з колективом установи, під час якої представив своє бачення майбутніх змін та оголосив п'ять базових напрямів трансформації Інституту.

Наталя Старченко: Релігійна толерантність чи рівність конфесій?

Акт Варшавської конфедерації не містив згадки про панівне становище католицької церкви, а проголошував необхідність збереження миру між різними конфесіями та відмову від уживання сили з релігійної причини. Це й дало підставу частині істориків твердити, що в Речі Посполитій формально була проголошена рівність церков. Прийнято уважати, що вона була порушена на початку XVII століття, коли король Сигізмунд ІІІ Ваза відмовився на вимогу шляхти підтвердити Варшавську конфедерацію.

Юрій Юзич: "Треба за зброю братись". Ідентифіковано учасника бою під Крутами Михайла Баталина

Ідентифіковано ще одного учасника бою під Крутами. Добровольця студентського куреня Січових Стрільців Михайла Баталина. У січні 1918 року – учня 8-го класу 2-ї української гімназії в Києві. Досі з документів гімназії було відомо, що такий учень був. Лише прізвище та ім'я. Та припущення, що він був під Крутами разом із своїми однокласниками. А виявилось, що він ще залишив дуже докладні спогади, авторство яких не було належно ідентифікованим.