Іван Павло ІІ, Збігнєв Бжезінський і КҐБ. Сто років Понтифіку

Сьогодні Івану Павлу II, який так сильно привертав увагу СССР, виповнилося би 100 років. Він народився 18 травня 1920-го, а на папський престол зійшов у 1978 році, де провів свої останні двадцять шість років життя. Для порівняння, лише двом Папам за всю історію Церкви вдалось очолювати престол довше, ніж Івану Павлу ІІ.

 

"16 жовтня 1978 р. новим папою римо-католицької церкви вибраний архієпископ Кракова кардинал Кароль Войтила, 1920 року народження, який взяв собі ім'я Іоана-Павла II, що повинно було підкреслити спадковість і продовження ним зовнішньополітичного курсу Іоана XXIII і Павла VI", — пише у листопаді 1978 року голова КҐБ УССР Віталій Федорчук в інформаційному повідомленні для ЦК КП(б)У.

"Кароль Войтила, 1920 року народження, уродженець міст. Вадовиці Бєльсько-Бяльського воєводства, із сім'ї військовослужбовця /офіцера/ бувшої панської Польщі, громадянин ПНР, доктор богослів'я, досконало володіє польською, італійською, латинською, англійською, французькою, німецькою, іспанською, знає російську, українську і литовську мови" — більше деталізує 3-сторінкова довідка на "главу римсько-католицької церкви Іоанна-Павла II /Кароля Войтилу/", яку КҐБ УССР підготував 12 січня 1979 року.

 
Джерело: ГДА СБУ
 
Джерело: ГДА СБУ
 
Джерело: ГДА СБУ

Комітет державної безпеки (КҐБ) уважно стежив як за справами Ватикану, так і за всім іншим, що було пов'язане з одним із ідеологічних ворогів комунізму – так званими "церковниками та сектантами".

Обрання Кароля Войтили черговим 246-м Папою, який не був італійцем, та ще й походив родом з "соціалістичної" Польщі, очікувано хвилювало комуністичний режим.

КҐБ пише, що Войтила є відомим як борець за права людини. А ще він переконаний, що "церква – це остання опора свободи". При цьому новий Понтифік підтримує близькі контакти з радником президента США – Збігнєвим Бжезінським, теж поляком, та антикомуністично і антисовєтськи налаштованим австрійським кардиналом Францом Кьоніґом.

З чого чекісти роблять висновок, що висунення польського клірика на такий високий пост не могло відбутися без впливу ЦРУ. А безпосередня ініціатива приписувалася, власне, Збігнєву Бжезінському.

Що ж, за версією КҐБ, дозволило краківському архиєпископу зійти на папський престол? Спецслужби зокрема пояснювали це так:

"В обстановці посилення світового комуністичного і робітничого руху, укріплення позицій Комуністичної партії Італії, Франції, Португалії і інших країн, імперіалістичні кола явно не влаштовувала реалістична т.зв. "нова східна політика" колишнього керівництва Ватікану, відмови його від відкритих виступів проти Совєтської держави, підтримки провокаційних акцій "на захист прав людини в СССР та інших соціалістичних країнах""

Першого секретаря компартії у Києві інформували, що, незважаючи на заяви нового Папи, за інформацією КГБ СССР можна зробити висновок,

"що він має свою "самостійну лінію", яка полягає в орієнтації на "західний світ" і активізацію католицької церкви в соціалістичних країнах".

Совєтські спецслужби вбачали у новому Папі особливу небезпеку через його ставлення до української підпільної греко-католицької церкви:

"На відміну від своїх попередників він [Іван Павло II] відразу ж влаштував прийом голові уніатської церкви за кордоном Сліпому, чим засвідчив підтримку уніатам як за кордоном, так і на Україні.

За повідомленнями західних інформаційних агентств, "українські католики заявили, що вони очікують від нового Папи підтримки, якої були позбавлені всі останні роки в своїй боротьбі з атеїстичним комунізмом".

В посланні Сліпого новому Папі від 21 жовтня 1978 року говориться, що "польський народ зрозуміє страждання пригнічених українців, так як і сам відноситься до страдаючої церкви"".

 
Джерело: ГДА СБУ

З інформації, яку КҐБ отримав з оперативних та "інших" джерел (швидше всього, тут малися на увазі матеріали поштової переписки), зробили висновок, що духовенство та вірні римо-католицької та підпільної греко-католицької церков задоволені з обрання Кароля Войтили новим Папою. А це значить, що "церковники" можуть активізувати свою діяльність, і такі тенденції вже фіксують.

Небезпека полягала в тому, що за свідченнями КГБ "більшість діючих на території України релігійних формувань доволі багаточисельні і складають 50–60 % відносно до відповідних течій в країні [СССР]".

У Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській і Закарпатській областях, як зазначали чекісти, "рештки уніатського духовенства" не тільки продовжують свою душпастирську діяльність, але й намагаються у нелегальних умовах розширити підготовку нового кліру та проводити широкі збори вірних підпільної церкви. На думку чекістів, є також небезпека того, що церква почне об'єднуватися з дисидентами.

КГБ доповідав, що з метою боротьби проти "ідеологічної диверсії" буде ще активніше протидіяти "підривним" акціям, заважати відновленню церковних громад і перешкоджати в отриманні допомоги з-за кордону. Також спецслужба допомагатиме адміністративним та партійним органам здійснювати заходи з "розкладання" віруючих.

"Органами КГБ УССР розробляються заходи з активної протидії підривним устремлінням Ватикану, викриттю та припиненню ворожих дій його емісарів і місіонерів, виявлення і перехвату їх каналів зв'язку з католиками та уніатами на території республіки…

Вживаються заходи з виявлення зв'язків Войтили і його оточення на Україні, вивчення їх в цілях привернення до співпраці, отримання оперативних джерел в середовищі авторитетів католицького і уніатського духовенства для недопущення активізації і запобігання можливих антисуспільних дій католиків і уніатів, а також використання їх в плані отримання свідчень про підривні задуми Ватикана".

Іван-Павло II теж стежив за СССР. Так, вже через три місяці після обрання на престол, він провів зустріч з послом Совєтського Союзу.

Попри тенденційність оцінок, КГБ не помилялося в тому, що поляк, який добре знав українську мову та розумів так званий соціалістичний стрій, робитиме все, що зможе, щоб церква долучилася до захисту і відновлення прав людини там, де вони порушуються.

Іван Павло ІІ розумів своє положення і багато робив, щоб підтримати церкву в СССР. Він став єдиним Папою, який зустрічався з генеральним секретарем ЦК КПСС.

Рівно за два роки після його зустрічі з Михайлом Горбачовим 1 грудня 1989 року, референдум щодо проголошення незалежності України підтвердив, що СССР більше не існуватиме.

Понтифік пережив і совєтський комуністичний режим, і його КҐБ. Він встиг побачити, як країни відновлюються після державної політики атеїзму і люди повертають собі назад право на свободу совісті і віросповідання.

Іван Павло ІІ не намагався абстрагуватися від того, що відбувалось на міжнародній арені — що важливо. Від імені Церкви він вибачався за помилки минулого і багато робив для діалогу з різними християнськими конфесіями та представниками інших релігій.

У 2014 році Івана Павла II канонізували.

Микола Тимошик: 100 літ колишній каторжанці ГУЛАГу лондонці Іванці Мащак

Сто літ тому 11 липня 1925 року в родині греко-католицького священника на Сокальщині народилася Іванка Мащак (Пшепюрська). Колишня зв'язкова ОУН-УПА, багатолітня каторжанка сталінських таборів ГУЛАУ на Колимі.

Соломія Бобровська : Історію не можна переписати, її необхідно чесно осмислювати

Сьогодні поляки на національному рівні вшановують жертв Волинської трагедії - складної сторінки нашої спільної історії, яка продовжує розділяти Київ та Варшаву.

: Заява МЗС України щодо трагічних сторінок в історії українсько-польських відносин

Напередодні дня, коли Республіка Польща вшановує пам'ять жертв Волинської трагедії, Україна розділяє біль і скорботу польського народу. Водночас ми не забуваємо про численних українців, які стали невинними жертвами міжетнічного насильства, політичних репресій та депортацій на території Польщі. Україна вшановує пам'ять усіх загиблих незалежно від їхньої національності, релігії чи місця поховання.

Юрій Юзич: Пластун Ярко Сось - один із найуспішніших військових пілотів США

Всі бачили "Top Gun" з Томом Крузом? А тепер знайомтесь з одним із прототипів головного героя. Член Пласту підполковник Ярко Сось - "Джей Джей" (J.J.). Один із найуспішніших військових пілотів США. 4000 годин в небі на F-14, F/A-18 та F-16. Успішно виконав 746 посадок на авіаносець, з яких 250 – вночі. Серед іншого був і командиром школи винищувачів "Top Gun", показаної у фільмі. А у відставці став успішним спізасновником великої ветеранської бізнес-компанії в сфері комерційної авіації.