Нардеп із "Батьківщини" хоче карати за заперечення Голокосту

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 3165, який пропонує карати позбавленням волі на строк до п'яти років за заперечення факту Голокосту.

Текст проекту закону "Про внесення змін до статті 442 Кримінального кодексу України щодо посилення захисту від геноциду" опублікований на офіційному сайті ВР.

Ініціатор закону - народний депутат Сергій Фаєрмарк (фракція "Батьківщина").

Законопроект пропонує ввести покарання за виготовлення або розповсюдження матеріалів, що містять виправдання чи заперечення факту Голокосту.

Також передбачене покарання за "спотворення інформації про масштаби Голокосту з метою публічного вираження лояльності або виправдання геноциду єврейського народу та інших злочинів проти миру і безпеки людства, скоєних під час нацистського режиму в період Другої світової війни".

"Такий злочин, як геноцид, визнається одним з найтяжчих з точки зору законодавств більшості країн світу, - ідеться в пояснювальній записці до законопроекту. - Голокост є однією з найбільших трагедій за всю історію людства і досвід цієї історичної події має слугувати основним стримуючим фактором в попередженні повторення будь-яких проявів геноциду".

За словами ініціатора законопроекту, важливими спонукальними мотивами заперечення Голокосту є неонацизм і антисемітизм:

"Маніпулювання фактами історії Другої світової війни... дозволяє зняти з тих, хто причетний до геноциду, вину за гибель мільйонів євреїв і тим самим маніпулювати суспільною свідомістю шляхом реабілітації нацистського режиму".

Депутат зауважує, що порівняння Голокосту і злочинів комуністичного режиму є неможливим через унікальність Голокосту і злочинів нацистського режиму, яка полягає в їхніх масштабах і мотивації.

Також автор законопроекту наголошує, що в законопроекті не йдеться про заборону історичного сумніву або безпристрасних історичних дослідженнь. Як злочин кваліфікується тільки заперечення Голокосту з метою висловлення лояльності до нацистського режиму і виправдання його злочинів.

Як відомо, у 2005 році ООН прийняла резолюцію про неприпустимість заперечення Голокосту як історичної події.

У вироках Нюрнберзького трибуналу йдеться про 6 млн євреїв Європи, які стали жертвами Голокосту. У національному меморіалі "Яд ва-Шем" поіменно ідентифіковано приблизно 4 млн жертв.

За різними даними, в Україні за роки німецької окупації (1941-1944 рр.) загинуло від 0,8 до 1,4 млн євреїв (більше половини всіх знищених євреїв СРСР). 

У лютому 2011 року у Верховній Раді було зареєстровано проект закону, який передбачав кримінальну відповідальність або штраф до 17 тисяч грн за "пропаганду, публічне схвалення тоталітарної ідеології та практики комунізму і нацизму".

Дивіться також:

Голокост від куль. В Україні убивали не в газових камерах. ФОТО

Тимоті Снайдер про Голокост в Україні

Більшість ізраїльтян категорично не готові пробачити німців

У Рівному затримали вандалів, які зруйнували меморіал жертвам Голокосту

Віталій Портников про хвилину мовчання в Ізраїлі

Голодомори та інші геноциди в контексті міжнародного права

Україна - четверта за кількістю Праведників Світу

Всі матеріали за темою "Голокост" 

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.