У Музеї Вінниці відкрилась виставка «Європейська площа: простір (не)пам’яті»

Це виставка - про громадський простір у середмісті Вінниці, який під час більшовицької окупації та подальшого радянського періоду перетворили на поховальну зону

Відкриття виставки відбулося у рамках Днів європейської спадщини у Вінниці.

 
Виставка має назву "Європейська площа: простір (не)пам'яті". Вона розповідає про громадський простір у середмісті Вінниці, який під час більшовицької окупації та подальшого радянського періоду перетворили на поховальну зону. Протягом майже століття, це місце настільки перенасичили різними сенсами, що його первинне призначення давно загубилося.
На стендах прослідковано історію цього місця з моменту його виникнення, оповідає про трансформації, які з ним відбувалися і відповідає на багато інших питань. Наприклад, хто там похований? Або, як місцева радянська влада загубила могилу одного зі своїх "ідолів"? Чи, звідки у середмісті Вінниці взялися поховання кількох десятків китайських найманців?
Виставка починає працювати в понеділок, 26 вересня. І триватиме щонайменше до кінця року.
Графік роботи виставки: з понеділка по п'ятницю, 12:00-18:00.
Місце: Вежа Артинова.
Вхід вільний.

Важка стежка до храму. Спогади очевидця відродження УАПЦ у Чернігові

28 січня 1990-го під час встановлення пам'ятного хреста у Крутах побував український священик з Києва, який взяв участь у освяченні хреста і служінні панахиди по вбитих більшовиками у 1918 році студентах. На Крутянську жалобу тоді з'їхалося понад 300 осіб. Це був перший за багато років випадок на Чернігівщині, коли тут відкрито служили церковну панахиду по жертвах комуністичного режиму. Сподіватись на такий крок з боку місцевих священиків РПЦ було неможливо, тому ще більше нас стала вабити УАПЦ, про яку ми чули, що вона була знищена і заборонена комуністичним режимом.

КГБ УРСР проти "Летючих козаків" ВПС США

У москві поставили завдання перед кгб урср збирати всю доступну інформацію про всіх українців, які пішли на службу до армії США. Їх розглядали як таких, що можуть бути використані з диверсійною і шпигунською метою проти срср. Так, керівництво кгб з настороженістю сприймало здобуті агентурою відомості про "збільшення американцями набору до армії молоді українського походження".

"Сто днів" або останній король: епізод з історії визвольних змагань литовського народу

Кожному в Україні, мабуть, відомі події Української революції. Зокрема, обставини реставрації гетьманської влади у 1918 році. Втім, спроби повернення до історичних форм правління, у ту добу боротьби за незалежність колишніх підневільних Росії народів, характерні не лише для України. Подібне відбулося і у Литві. Майже одночасно з реалізацією ідей українського ІІ Гетьманату народився литовський монархічний проект.

Інтелектуали за викликом. Хто й навіщо створив легенду про "Петра Великого"

Як європейські інтелектуали волею, чи неволею допомагали російському імператору Петру І відбілювати власну репутацію.