АНОНС: Лекція Святослава Липовецького "Анатомія героїзму: як галичани повели "давно поховану націю" революційним шляхом"

У циклі історичних лекцій "Як подолати Росію: спитай історика" 28 травня у Харкові відбудеться лекція історика Святослава Липовецького "Анатомія героїзму: як галичани повели "давно поховану націю" революційним шляхом".

У 1830-х роках керівник львівської поліції називав галицьких українців "давно похованою нацією", а вже на початку ХХ століття місцеві інтелектуали стверджували, що галичани не здатні до активної політичної боротьби — тим паче революційної. Зокрема, про це писав Михайло Грушевський у 1909 році.

Того ж року народився Степан Бандера — символ покоління революціонерів, які провадили бойову діяльність, експропріаційні акції, проголошували українську державність, створювали партизанське військо та піднімали повстання в таборах ГУЛАГу.

З нагоди Дня Героїв проаналізуємо галицький досвід ХІХ–ХХ століть, а також поговоримо про те, як і завдяки чому відбулося національне відродження.

Святослав Липовецький — публіцист, історик, автор близько 300 статей і кількох книжок, зокрема "Вбити міністра. Варшавський замах та інші пригоди українських націоналістів").

Модеруватиме — Володимир Бірчак, історик, сержант бригади "Хартія".

Коли: 28 травня, середа, 17:00

Де: Харків, ЄрміловЦентр (майдан Свободи, 4)

Вхід вільний, за попередньою за реєстрацією

Організатори: 13-та бригада НГУ "Хартія", ЦСМ "ЄрміловЦентр", видавництво Vivat

 

 

Міф про "віроломний напад". Документи з архіву СБУ

"Прибулі у прикордонну смугу німецькі солдати [...] розповсюджують чутки, що командування німецької армії має намір захопити Західну Україну [...]. Виступ німецьких військ проти Радянського Союзу має відбутися після закінчення дощів, як тільки встановиться погода"

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.