1964: кандидат у президенти США лякає виборців комуністами

Цей ролик - передвиборча реклама кандидата в президенти США від республіканської партії Баррі Ґолдвотера. Нам показують виступ Микити Хрущова, але слова радянського лідера перекладені, м'яко кажучи, невірно. Схоже на практику російського ТБ у 2004 році.

У виборчій кампанії на поста президента США в 1964 році основними були два кандидати - демократ Ліндон Джонсон (в.о. президента після убивства Кеннеді у листопаді 1963-го) і республіканець Баррі Ґолдвотер.

Останній представляв крило "яструбів" у Республіканській партії: вони вважали реформи Ліндона (відміна расової сегрегації, запровадження державного страхування, програми боротьби з бідністю) занадто радикальними, а загрозу війни з СРСР - дуже реальною.

На партійних "праймеріз" Ґолдвотер гучно переміг представника "ліберального" крила республіканців Нельсона Рокфеллера. У фінальній промові він сказав одну із найвідоміших своїх фраз: "Екстремізм на захист свободи - це не вада. Помірність у прагненні справедливості - не чеснота".

Під "помірністю" малося в тому числі й бажання Джонсона обмежитися невеликим (так спочатку планувалося) контингентом американських військ у В'єтнамі. Ґолдвотер же розцінював це як капітуляцію перед комунізмом і пропонував за потреби направити у В'єтнам і ядерну зброю.

Війна у В'єтнамі. Документальні ФОТО

В цьому ролику Ґолдвотер намагається переконати виборців, чому боротьба з СРСР така важлива. Починається політична реклама з американських школярів, які розпочинають свій день зі звичної присяги на вірність прапору США.

Цю ідилічну картину раз по раз порушує тодішній керівник СРСР Микита Хрущов, який експресивно розповідає комусь, хто розуміє російську, про те, як радянські люди били німців під Сталінградом і в Україні. І ще будуть бити, як треба буде.

При цьому в рекламі Ґолдвотера слова Хрущова перекладені абсолютно "зі стелі". "Ми вас поховаємо, - погрожує радянський лідер американським виборцям. - Ваші діти будуть комуністами!" Дещо нагадує практику російського державного каналу, який у 2004-му переклав слова Ющенка "Я готовий стати перед шахтарями на коліна" як "Я поставлю шахтеров на колени!" :)

Але повернемося до ролика. Після вступу з Хрущовим і школярами перед телеглядами з'являється сам кандидат. "Я хочу, щоб американські діти виростали американцями, - сурово говорить Ґолдвотер. - І вони виростуть, якщо в нас вистачить духу заявити про свою готовність чітко. Так чітко, щоб не треба було ніякого перекладу. Щоб була просто повага до країни, яка готова [до викликів], як жодна країна в історії".

Після цього звучить слоган кандитата: "Серцем ви розумієте, що він правий".

Значок кампанії Ґолдвотера 1964 року. Закликають робити вибір серцем

Натомість Джонсон узявся зображати свого конкурента як неадеквата, здатного розпочати ядерну війну. Команда демократа запустила відомий ролик "Ромашка" - з милою дівчинкою, яка обриває пелюстки у квітки, рахуючи їх, а потім раптом командний чоловічий голос розпочинає зворотній відлік до атомного вибуху. Месидж був зрозумілий - не хочете ядерної війни, голосуйте за Джонсона.

Тим часом Хрущов внаслідок партійного перевороту поступився своєю посадою молодому Леоніду Брежнєву і вже не так лякав американських виборців.

Хрущов на обкладинках американських журналів. ФОТО

На додачу Ґолдвотер примудрився зробити заяву на кшталт пропозицій відділити Донбас чи Галичину, які іноді з'являються в українському інеті. Кандидат сказав, що "було б добре, якби Східний берег [найбільш "ліберальні" на той час штати країни] відколовся і поплив у море".

Після такого від Ґолдвотера відвернулася навіть частина республіканців. Приміром, батько нинішнього кандидата в президенти США Метта Ромні Джордж (тодішній губернатор штату Мічіган) запропонував поправку в партійну програму, яка б "виключила правих екстремістів з партії".

Виборчий слоган республіканця почали пародіювати: "Головою ви розумієте, що він не правий" (In your head you know he’s wrong) і "Нутром ви розумієте, що він поїхав дахом" ("In your guts you know he’s nuts").

Зрештою Баррі Ґолдвотер отримав 38% голосів - один із найменших показників за всю історію американських виборів.

Ще два цікавих з історичної точки зору моменти.

На підтримку Ґолдвотера виступив Рональд Рейган. Полум'яний виступ "Час обирати" став неофіційним входженням кіноактора у політику, привернувши до нього увагу виборців. У 1966-му Рейган стане губернатором Каліфорнії, в 1980-му - президентом США.

100 років Рейгану. Журнальні обкладинки. ФОТО

В останні роки життя, у 1980-90-х, Ґолдвотер став добримуватися більш лібертарних поглядів - виступав на захист абортів, за легалізацію медичної маріхуани, за право геям відкрито служити в армії тощо.

Зараз його іменем названо навчальний центр ВПС США.

Дивіться також:

1983: Рейган називає СРСР "імперією зла". ВІДЕО

Українські передвиборчі листівки XX-го сторіччя. ФОТО

"Долой своеволие и безнаказанность чинуш!" Листівка Януковича 1990 року

2002: передвиборча реклама Богословської і Хорошковського. ВІДЕО

2007-2009: "Покращення життя вже сьогодні". Ролики Партії регіонів. ВІДЕО

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.