Спецпроект

МЕР ЛЬВОВА: БАНДЕРА І ШУХЕВИЧ – ЦЕ НАШІ ГЕРОЇ

4 березня відбулися урочистості із вшанування пам’яті командувача УПА Романа Шухевича у його родинному селі Краковці на Яворівщині.

Про це повідомляє прес-служба Львівської облради.

У заходах взяли участь голова Львівської облради Олег Панькевич, депутати Львівської облради, керівництво Яворівського району, мешканці села та учні Краковецької школи, яка носить ім'я Шухевича.

Біля погруддя Шухевичу відбулася панахида та віче.

"У цьому особливому місці ми відчуваємо зв'язок між нами і нашими попередниками. Цими стежками ходив Роман Шухевич, який був, є і буде для нас і наступних поколінь тим ідеалом, на який треба рівнятися", - заявив Панькевич.

Що знайшли у Шухевича 5 березня 1950 року

"Ми повинні повертатися до вічних українських цінностей, наслідувати наших героїв, тому що проти них ведуть боротьбу - не збройну, а інформаційну. Із нас хочуть витравити нашу пам'ять, пам'ять про наше минуле, зокрема, і про героя Романа Шухевича", - додав він.

Панькевич також ознайомився зі школою, оглянув музей Шухевича.

У свою чергу мер Львова Андрій Садовий закликав ушанувати пам'ять героїв.

"Львів'яни повинні твердо стояти на позиціях. Шухевич, Бандера - це наші герої, які воювали за незалежність нашої країни, вони не захоплювали чужої території, вони боронили нашу землю. Приємно, що діти та молодь пам'ятають та вшановують героїв", - заявив Садовий, повідомляє прес-служба Львівської міськради.

У суботу у Львові низку заходів, присвячених 61-ій річниці з дня смерті Шухевича, проведе львівський осередок НСОУ "Пласт".

Валєр Бондар. Харківський літмузей. Середовище дев'яностих

Валєр Бондарь – «гуру і навчитель» Сергія Жадана, митець, який об'єднував творчу еліту не тільки в Харкові. Саме у майстерні Бондаря в ЛітМузеї виникло українське середовище неформалів ранніх 1990-х. Його рукою з кінця вісімдесятих – початку дев’яностих карбувалась в харківському просторі графіка перших кроків боротьби за самостійну, стильну і самодостатню Україну. І у дев’яності довкола Бондаря в Харківському ЛітМузеї сформувалося вільне від радянських кліше і провінційних комплексів мистецьке середовище

«…з крісом у руках, з пером чи живим словом» спадщина Євгена Побігущого

За життя Є. Побігущого-Рена його дописи в еміграційній пресі, передмови до окремих військознавчих студій, відгуки й рецензії на видання українською й чужими мовами, спогади, завуальовані псевдом «Євген Беркут», а виступи і вибрані доповіді – й поготів, ніколи не були зібрані під однією обкладинкою. З огляду на це у рік 120-ліття Є. Побігущого-Рена настав найвищий час подати сучасному українському читачеві його вибрані публікації, рукописи, виступи і листування.

Сталінська "боротьба з бандитизмом". Раунд перший: 1944

Нищівної поразки в бою з бригадою УПА-Північ "Помста Базару" зазнав підрозділ 1-го батальйону 220-го прикордонного полку НКВД. Підрозділ був оточений, розчленований на кілька груп і майже в повному складі знищений. Бій стався в річницю страти ЧК учасників Другого зимового походу Армії УНР у 1921 році під с. Базар. Так бригада УПА символічно відплатила чекістам за смерть українських вояків.

Український патріот й авантюрист Джейкоб Макогін – князь Леон Богун Мазепа Розумовський

Він видавав себе за відставного полковника Корпусу морської піхоти США і нащадка українського гетьмана Кирила Розумовського, купував вілли і квартири в Італії та Швейцарії, на власному автомобілі разом із ефектною і заможною дружиною-американкою об’їздив пів Європи, багато жертвував на підтримку українського національно-визвольного руху і привернення уваги в світі до українського питання. При цьому культивував ореол загадковості і таємничості навколо своєї персони серед оточення, через що його нерідко вважали чи то американським, чи то англійським, чи якимось іншим шпигуном.