Спецпроект

"Борці з комунізмом" у Чехії отримають підвищену пенсію і гроші

За рішенням Сенату Чехії учасники антикомуністичного опору отримають матеріальну компенсацію і підвищену пенсію.

Про це повідомляє чеська агенція Ptel.

Учасники "третього антикомуністичного опору" отримають виплату в розмірі 100 тисяч крон, овдовілі дружини - 50 тисяч. У випадку, якщо учасники отримують низьку пенсію, то виплати будуть підвищені до середнього рівня (близько 11 тисяч крон).

Проект закону затверджений Сенатом Чеської республіки і направляється на підпис президенту ЧР Вацлаву Клаусу. Закон вступить в силу в символічну дату - 17 листопада (День боротьби за свободу і демократію).

Естрада і політика. Прага-1968 і дві долі зірок поп-музики

Проект закону підтримали 44 з 71 присутніх при голосуванні сенаторів, в тому числі багато соціал-демократів.

Законодавцям ще належить прийняти рішення про те, яким способом учасники опору зможуть засвідчити свою діяльність, і як визначити коло людей, на яких закон поширюватися не буде.

Нагадаємо, що минулого року комуністичним чиновникам Польщі зменшили пенсії.

Від символу до імені: у пошуку власних моделей військового цвинтаря

Присвячені невідомому солдату монументи можна знайти у Франції, США, Британії, Канаді та інших країнах умовного Заходу. Зрештою, традиція символічних і цілком реальних могил невідомих солдатів народилася саме у Західній Європі. Асоціація могили невідомого солдата з Радянським Союзом радше пов'язана з зацикленістю політики пам'яті сучасної Росії на Другій світовій війні, ніж із якоюсь особливою прихильністю радянців до невідомих солдатів.

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.